Mustafa Kutlu'nun eserlerinde varoluşçu temalar
Existential themes in Mustafa Kutlu's works
- Tez No: 711512
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Türk Dili ve Edebiyatı, Philosophy, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Varoluşçuluk, genel olarak kabul edilen anlayışa göre kökenleri 19. yy'a dayanan bir düşünce sistemidir. Bu düşünce akımı insanların zor zamanlar geçirdikleri iki dünya savaşının vuku bulduğu ortamda meydana çıkmıştır ve felsefenin yönünü insana çevirmiştir. Bu felsefenin temsilcileri ise insanlığın aldığı hasarları edebi bir dille anlatmaya çalışmışlardır. İnsanların bireyselliğine, seçim yapma özgürlüğüne, sorumluluklarına, umutlarına, umutsuzluklarına, yalnızlıklarına, yabancılaşmışlıklarına, korkularına, kaygılarına, yaşamlarına, ölümlerine, duygularına, hislerine, acılarına odaklanmış ve insani hal olarak bahsedebileceğimiz neredeyse tüm durumları ele almışlardır. Dönemimizin ünlü hikâye, inceleme ve deneme yazarı olan Mustafa Kutlu, ülkemiz sınırlarında şiddetli bir savaşa şahit olmamıştır. Buna rağmen varoluşçu düşünürler gibi insanlığın çeşitli sebeplerden dolayı aldığı hasarları eserlerinde incelemiş bir düşünce adamıdır. Dolayısıyla varoluşçu düşünürlerin varoluşçu bakış açısıyla ele aldıkları temaları Mustafa Kutlu da eserlerinde işlemiştir. Mustafa Kutlu, varoluşçuluk dâhil hiçbir disipline bağlı olmadığını açıkça belirtir. Bu sebeple varoluşçu temaları da varoluşçu ilkelerden hareketle kullanmamıştır. Ama yine de Kutlu'nun varoluşçu temalara eserlerinde sıklıkla yer verdiği görülmüştür. Bu çalışmada varoluşçu düşünürlerin ve Mustafa Kutlu'nun varoluşçu temalara yükledikleri anlamlar kritik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Existentialism, according to the generally accepted understanding, is a thought system whose origins date back to the 19th century. This current of thought emerged in the environment where the two world wars took place, where people had a hard time and turned the direction of philosophy to human. This philosophy's representatives tried to explain the damage suffered by humanity in a literary language. They focus on people's individuality, freedom of choice, responsibilities, hopes, despair, loneliness, alienation, fears, anxieties, lives, deaths, emotions, feelings, pains and they have dealt with almost all situations that we can talk about as human condition. Mustafa Kutlu who is author a famous story and essayist of our age, even if he did not benefit from the post-war wreckage, like existentialist thinkers, examined the damage that humanity suffered due to various reason. Therefore, Mustafa Kutlu also dealt with the themes that existentialist tinkers dealt with from an existential point of view in her works. Mustafa Kutlu clearly states that he is not affiliated with any discipline, including existentialism. For this reason, he did not use existential themes based on existential principles. However, it was seen that Kutlu frequently included existential themes in his works. In this research, the meanings attributed to existential themes by existential thinkers and Mustafa Kutlu have been criticised.