Üstün yetenekliler ile ilgili lisansüstütezlerin incelenmesi
- Tez No: 711544
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: European University of Lefke
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı 2000-2019 yılları arasında Türkiye'de yapılmış lisansüstü tezlerden üstün yeteneklilerin eğitimi ile ilgili konuları ele alan tezlerin özelliklerinin betimlenmesidir. Nitel araştırma olarak desenlenen bu araştırmada verilerin toplanmasında doküman incelemesi, analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Ulusal Tez Merkezi'nden anahtar kelimeler kullanılıp, bulunan tam metin olarak ulaşılabilen 222 adet lisansüstü tez üzerinden yürütülmüştür. Araştırmaya dahil edilen tezler, tür, yapıldıkları yıl, üniversite, enstitü, anabilim dalı, danışman, konu ve araştırma modellerine göre incelenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular neticesinde; üstün yetenekliler ile ilgili yapılan tezlerin %73.8'ni yüksek lisans tezlerinin oluşturduğu, üstün yetenekliler ile ilgili yapılan tezlerin büyük çoğunluğunun 2014 ve 2018 yılında yapıldığı, en fazla çalışma yapan üniversitenin %15.3'lük oranla İstanbul Üniversitesi olduğu, yapılan çalışmaların yarısından çoğunun %53,1' oranla Eğitim Bilimleri Enstitüsünde yapıldığı, doğal olarak en çok tezin Özel Eğitim Anabilim Dalında çalışıldığı, üstün yetenekliler ile ilgili tezlere danışmanlık yapan öğretim üyelerinin başında 11 tezle Ümit Davaslıgil'in geldiği, en çok üzerinde durulan konunun akademik beceriler olduğu ve betimsel araştırmaların sayısal çokluğu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is described the characteristics of the graduate thesis which made in Turkey between the years 2000-2019 and issues related to the education of the gifted and talented. In this study, which was designed as qualitative research, document analysis was used for data collection and content analysis method was used for analysis. The research was conducted on 222 postgraduate theses, which can be accessed in full text from the National Thesis Center of Higher Education Institution. The theses included in the research were analyzed according to the type, year of study, university, institute, department, advisor, subject and research models. As a result of the findings obtained from the research; 73.8% of the theses related to gifted students are composed of master's theses, and most of the theses related to gifted students are made in 2014 and 2018, and 15.3% of the universities doing the most work are Istanbul University, more than half of the studies were conducted in the Institute of Educational Sciences with a rate of 53.1%, naturally the most thesis was studied in the Special Education Department, Ümit Davaslıgil came with 11 theses at the beginning of the lecturers who advised the theses about gifted students, the most emphasized subject was academic skills and the numerical abundance of descriptive research.