İş kazalarının ciddi yaralanmalı ve ölümlü kaza yaklaşım yöntemi ile analizi ve değerlendirilmesinin önemi
The importance of analysis and assessment of occupational accidents with serious injuries and fatality (SIF) method
  1. Tez No: 711563
  2. Yazar: FATİH İLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İş kazaları tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. İş kazaların önlenmesindeki en önemli yöntemlerden biri proaktif uygulamaların iş yerlerinde uygulanmasıdır. Meydana gelen kazaların Ciddi Yaralanmalı ve Ölümlü (SIF) potansiyeli taşıyıp taşımadıklarının belirlenip bu sonuca göre kazaların değerlendirilip proaktif önlemlerin alınması birçok Ciddi Yaralanmalı ve Ölümlü (SIF) kazaları önlemede etkin bir rol oynamaktadır. Daha önce yapılan kaza piramidi çalışmalarında benzer bir yöntem izlenilse bile bir SIF kazanın meydana gelmesi için öncelikle alt tabakalarda bulunan sırasıyla; minör kazaların, ramak kala olayların ve güvensiz durum-davranışların meydana gelmesi beklenmektedir. SIF yaklaşımı bu kazaların meydana gelmesini beklemeden SIF potansiyeli olan kazaları belirlemek için kullanılır. Bu araştırmada uluslararası alanda çalışan bir şirketin tek bir projesinde meydana gelen 2524 adet kazanın SIF Potansiyeli taşıp taşımadığı belirlenerek Heinrich, Bird ve Type&Pearson kaza üçgenleri ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda klasik kaza üçgenlerinin majör kazaları öncesinde haber verip vermediği ve Ciddi Yaralanma ve Ölüm (SIF) yaklaşım yönteminin neden daha önemli olduğu irdelenmiştir. Bu çalışmanın ülkemizde özellikle artık eski kaza piramidi yöntemlerinin etkili olmadığının farkına varmış ve SIF yaklaşım yöntemini uygulamak isteyen birçok işletmeye rehberlik edeceği ve iş kazalarının önlenmesinde etkin bir rol oynayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Occupational accidents are an important problem in Turkey as well as in the rest of the world. One of the most important methods of preventing occupational accidents is the implementation of proactive practices in the workplace. Determining whether the incidents have the potential of Serious Injury and Fatal (SIF), evaluating according to this result and taking proactive measures play an active role in preventing many Serious Injury and Fatal (SIF) incidents. Although similar methods were followed in previous accident pyramid studies, in order for a SIF accident to occur, in the lower layers; minor accidents, near misses, and unsafe conditions& behaviors are expected to occur. The SIF potential method is used to identify SIF potential incidents without waiting for these to occur. In this research, it was determined whether 2524 incidents that occurred in a single project of an international company had SIF Potential or not. And these incidents were compared with Heinrich, Bird and Type & Pearson accident triangles. As a result of this comparison, it has been examined whether traditional accident triangles forshadow major accidents and why the Serious Injury and Fatality (SIF) method is more important. This study will guide many businesses that have realized the traditional accident pyramid methods are not effective anymore and want to apply the SIF approach method. It is believed that this method will play an active role in the prevention of occupational accidents.