Glukagon benzeri peptid-1 agonisti liraglutid'in anti-inflamatuar etkilerinin tramadol'un analjezik etkinliğindeki rolünün lokal akut inflamasyon modelinde araştırılması
Investigation of the roles of glucagon-like peptide-1 agonist liraglutide-mediated anti-inflammatory actions in the analgesic activity of tramadol in A local acute inflammation model
- Tez No: 711574
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS TÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu projede, liraglutid'in (LRG) sentetik bir opioid olan tramadol' un (TR) akut inflamatuar süreçte etkinliğini değiştirebileceğine ve lokal akut inflamasyonun kontrolünde yüksek potansiyelli terapötik etkilere sahip olabileceğine dair çalışma hipotezimizi test ettik. Bu nedenle projemizin amacı, sıçanlarda carragenan (CG) ile indüklenen akut inflamasyon modelinde, LRG, TR veya bunların kombinasyon uygulamalarının olası anti-inflamatuar etkinliğini göstermektir. Çalışmalarımızda, LRG, TR veya LRG+TR'nin intraperitoneal enjeksiyonlarını takiben, kalibre edilmiş von Frey filamentleri (mekanik allodini için) ve soğuk plantar testi (soğuk allodini için) kullanılarak inflamatuar ağrının en önemli belirtileri takip edildi. Ayrıca, sıçanların iltihaplı pençelerindeki kütlesi ve sıcaklık değişiklikleri ölçülerek ödem ve ateş gelişimi de değerlendirildi. Testlerin ardından, sıçanların pençe dokularından alınan örneklerde oksidatif stresin değerlendirilmesi için toplam antioksidan katalitik kapasite (TAC) ve toplam oksidan kapasite (TOS), anti-inflamatuar değerlendirmeler için TNF-α ve IL-10, anjiyojenik değerlendirmeler için VEGF-A, TGF-β1 seviyeleri ELİSA yöntemi ile ölçüldü. Bulgular, pençeye CG enjeksiyonunun kızarıklık, şişme, ısı ve ağrı aşırı duyarlılıkları ile karakterize iltihaplanmaya neden olduğunu gösterdi. LRG, TR veya LRG+TR aşırı duyarlılıkları, mekanik ve soğuk allodiniyi önemli ölçüde iyileştirdi ve ödem ve ateşi azalttı. LRG, TR'ye kıyasla inflamatuar belirtileri dramatik olarak bastırdı. Ek olarak, TR ve LRG'nin birlikte uygulanması duyarlılığın artmasına neden oldu. LRG, TR veya LRG+TR'nin inflamatuar yanıtlar üzerindeki etkileri, iltihaplı pençenin inflamatuar belirteçlerindeki inhibisyon derecesine bağlı olarak değişmektedir. Sonuç olarak, TR, LRG veya TR+LRG kombinasyonunun inflamasyona bağlı aşırı duyarlılık, lokal ödem ve ateşte baskılayıcı etkileri, bu ilaçların anti-hipersensitivite, anti-ödem ve anti-piretik etkileri ile önemli bir anti-inflamatuar potansiyele sahip olabileceğini göstermektedir. Özellikle, anti-inflamatuar etkilere sahip LRG, inflamatuar koşulların veya inflamasyon ile ilgili çeşitli hastalıkların tedavisi için oldukça umut verici bir seçenek olabilir.
Özet (Çeviri)
In this project, we tested our working hypothesis that that liraglutide (LRG), a Glucagon-like peptide-1 (GLP-1) receptor agonist, can alter the efficacy of tramadol (TR), a synthetic opioid, in acute inflammatory process and may have profound potential therapeutic actions in controlling the local acute inflammation. The present project was therefore aimed to clarify the possible anti-inflammatory actions of LRG, TR or their combination treatments by examining the in CG-induced acute inflammation model in rats. In the experiments, following the intraperitoneal injections of LRG, TR or LRG+TR, the most important signs of inflammatory pain monitored by using the calibrated Von Frey filaments (for mechanical allodynia) and the cold plantar test (cold allodinia). Furthermore, edema and fever by measuring paw mass and paw temperature changes in inflamed paw of rats also evaluated. Following the tests, total anti-oxidant catalytic capacity (TAC) and total oxidant capacity (TOS) for the evaluation of oxidative stress, TNF-α and IL-10 for anti-inflammatory actions VEGF-A, TGF-β1 levels were measured by ELİSA method in samples taken from paw tissues of rats. The results showed that CG injection into the paw caused inflammation characterized by redness, swelling, heat and pain hypersensitivities. LRG, TR or LRG+TR significantly ameliorated the hypersensitivities, mechanical and cold allodynia, and decreased the edema and fever. LRG dramatically suppressed the inflammatory signs when compared to those of TR. In addition, co-administration of TR and LRG resulted in increased sensitivity. Efficacies of LRG, TR or LRG+TR on inflammatory responses changed depend on the degree of inhibition in inflammatory markers of inflamed paw. Consequently, the suppressive actions of TR, LRG or TR+LRG combination in the inflammation induced hypersensitivities, edema and fever indicates that these drugs have significant anti-inflammatory potential with anti-hypersensitivities, anti-edema and anti-pyretic effects. LRG with anti-inflammatory actions may be a highly promising options for the management of inflammatory conditions or inflammatory related various diseases.