Yapısalcı (structural) öğrenme teorisi temelinde Joseph M. Scandura tarafından geliştirilen öğretim stratejilerinin temel matematik öğretiminde kullanımı: Bir örnek uygulama modeli
The use of learning strategies developed on the basis of structural learning theory by Joseph M. Scandura in teaching mathematics: A sample implementation model
  1. Tez No: 711599
  2. Yazar: YADİGAR POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT OĞUZ KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Öğretim uygulamalarının başarılı olabilmesi için, birçok kapsamlı araştırma sonucuna dayalı olarak insanların nasıl öğrendiğini açıklamak üzere oluşturulmuş çeşitli genellemeleri ve ilkeleri içeren bir öğrenme model ya da sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Öğrenme kuramları, öğrenmenin hangi koşullar altında oluşacağını, nasıl meydana geldiğini açıklamaya ve onun evrensel yasalarını bulmaya yöneliktir. Öğrenme kuramları farklı felsefi görüş ve sayıltılardan hareket edilerek geliştirilmektedir. Bu nedenle birbirinden farklı felsefi görüş ve sayıltılardan hareket edilerek geliştirilmektedir. Bu nedenle birbirinden farklı birçok öğrenme kuramı geliştirilmiştir. Öğrenme-öğretme süreçlerinde kullanılan çeşitli materyaller, etkili öğrenmeyi, düşünmeyi, iletişimi ve bilginin kalıcılığını sağlayacaktır. Bu çalışmada, Yapısalcı Öğrenme Teorisi temelinde Joseph M. Scandura tarafından geliştirilen stratejilerden (YÖT) bahsedilmiş ve ilköğretim dördüncü sınıf matematik dersi, ardışık sayılar konusunun öğretimine yardımcı olmak üzere bir örnek uygulama modeli geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to achieve success in teaching applications, a model or system containing generalizations and principles put forward to account for human learning referring to several comprehensive studies is needed. Learning theories are aimed to explain under which circumstances learning occurs and universal laws of learning. Learning theories are developed under the light of various philosophical notions and assumptions. The various materials made use of in the learning-teaching processes provide efficient learning, thinking, communication and permanency of knowledge. In the current study, we investigated strategies developed on the basis of Structural Learning Theory (SLT) by Joseph M. Scandura and sought to develop a sample material which will aid teaching successive numbers to fourth grade students in primary school.