Yüz yüze ve çevrimiçi derslerin karşılaştırılması: Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının görüşleri
A comparison of face to face and online courses: The views of pre-service social studies teachers
  1. Tez No: 711598
  2. Yazar: MESUT TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının yüz yüze ve çevrimiçi derslerle ile ilgili görüşlerini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Araştırma nitel bir yöntemle gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması, bu araştırmanın modelini oluşturmaktadır. Bu bağlamda, öğretmen adaylarının yüz yüze ve çevrimiçi derslerle ilgili geliştirmiş oldukları görüşlerini karşılaştırmayı amaçlayan bu araştırma betimleyici durum çalışması olarak desenlenmiştir. Araştırma Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi'nde öğrenim gören dördüncü sınıf Sosyal Bilgiler öğretmen adayları ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, 35 öğretmen adayı katılmıştır ve öğrencilerin seçiminde amaçlı örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. İki bölümden meydana gelen görüşme formunun ilk bölümünde katılımcılarla ilgili bazı betimsel bilgilere dair maddeler bulunurken, ikinci bölümünde yürütülen çalışmanın araştırma sorularına yönelik hazırlanmış 6 madde bulunmaktadır. Araştırmada elde edilen verilerin analiz edilmesinde içerik analizi yönteminden faydalanılmıştır. Araştırmanın sonucunda yüz yüze ve çevrimiçi derslere yönelik birçok güçlü ve zayıf yön belirlenmiştir. Bu bulgulara dayanarak çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the views of social studies teacher candidates about face-to-face and online courses comparatively. The case study, which is one of the qualitative research methods, constituted the research design of this research. In this context, this research, which aimed to compare the perceptions of pre-service teachers about face-to-face and online lessons, was designed as a descriptive case study. The research was carried out with senior pre-service Social Studies pre-service teachers studying at Ağrı İbrahim Çeçen University. 35 senior pre-service teachers participated in the research and purposeful sampling method was used in the selection of participants. A semi-structured interview form prepared by the researcher was used as the data collection instrument. While the first part of the interview form contained some demographic information about the participants, the second part included 6 questions formulated to get answers for the research questions. Data were analyzed with content analysis. As a result of the research, many strengths and weaknesses with respect to face-to-face and online courses were determined. Based on these findings, various recommendations have been developed.