Yeşil teori bağlamında avrupa birliği çevre politikası ve plastik kullanımı
European union environmental policy and the use of plastics in the context of green theory
  1. Tez No: 711606
  2. Yazar: ELİF ATEŞ AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KİHTİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yeşil teorinin, buhar makinelerinin icadıyla dünyada hızla yayılan endüstri devriminin meydana getirdiği tahribatın eleştirisi olarak 1960'lı yıllarda tartışılmaya başlandığı tahmin edilmektedir. Yeşil teori, insanların doğa üzerinde üstünlük kurdukları mevcut düzeni eleştirmiş ve olayları insan odaklı değil; çevre odaklı olacak şekilde ele almıştır. İnsanların, doğa üzerinde üstünlük kurmalarını ve doğayı kendi istek ve arzuları doğrultusunda kullanabilmelerini reddeden yeşil teori, ana akım teorilerinin bu konudaki görüşlerini de kabul etmeyerek yeniden yorumlamıştır. Avrupa Birliği (AB) ilk kurulduğunda ekonomik bir birlik olma yolunda ilerlemiş ve ilk kurulduğu yıllarda çevre konusunu göz ardı etmiştir. Başlangıçta çevresel kaygılar ön planda tutulmasa da Birliğin zamanla sosyal ve siyasal bütünleşme içerisinde olması ve çevre sorunlarının küreselleşmesi ile çevre konusu, AB'nin gündeminde yer almaya başlamıştır. Çevreyi korumanın resmi olarak AB'nin görev alanına dâhil edilmesi 1986 yılında Avrupa Tek Senedi ile olmuştur. AB, çevre politikaları ile ilgili ilkeler belirleyerek Birlik içerisinde ortak çevre politikaları üretmeyi hedeflemiştir. Günümüzde çevrenin korunması, AB için oldukça önemlidir. Doğada yüzyıllar boyunca yok olmayan plastikler, ciddi çevresel sorunlara sebep olmaktadır. AB, plastik kullanımının azaltılması için ortaya koyduğu Plastik Stratejisi ve özellikle Tek Kullanımlık Plastikler Direktifi ile bir takım plastik malzemelerin kullanımını yasaklamıştır. Bu kapsamda çalışmamızda yeşil teori bağlamında AB çevre politikasının oluşumundan başlayarak tarihsel sürecine, çevre programlarına, yürütülen politikanın ilkelerine ve aktörlere değinilmiştir. AB'nin plastik atıklarla nasıl mücadele ettiği ve bu çerçevede aldığı önlemler ve politikalar araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
It is estimated that the green theory began to be discussed in the 1960s as a criticism of the destruction caused by the industrial revolution, which spread rapidly in the world with the invention of steam engines. Green theory criticizes the current order in which humans dominate nature, and its events are not human-oriented; handled with an environmental focus. The green theory, which rejects people's use of nature in accordance with their wishes and desires, has reinterpreted the views of the mainstream theories on this issue. When the European Union (EU) was first established, it progressed towards becoming an economic union and ignored the environmental issue in its first years. But, with the social and political integration of the union and the globalization of environmental problems, the environmental issue has started to take place on the agenda of the EU. The issue of environmental protection was formally included in the EU's mandate with the Single European Act in 1986.The EU aimed to produce common environmental policies within the union by determining principles related to environmental policies. Today, environmental protection is very important for the EU.Plastics, which have not disappeared in nature for centuries, cause serious environmental problems. The EU has banned the use of some plastic materials with its Plastic Strategy and especially the Single-Use Plastics Directive, which it has put forward to reduce the use of plastics. In this context, in our study, starting from the formation of the EU environmental policy in the context of green theory, its historical process, environmental programs, the principles of the policy carried out and the actors have been mentioned. How the EU struggles with plastic waste and the measures and policies it takes in this context have been researched.