Demir eksikliği anemisinde HbA1c değerleri
- Tez No: 71167
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAMİL ECİRLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
55 ^.ÖZET Bu çalışma, Kasım 1993 - Aralık 1994 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine baş vuran ve klinikte yatarak takip edilen, 80 demir eksikliği anemili hasta ile 17 sağlıklı kişi üzerinde yapıldı. Çalışmanın amacı; demir eksikliği anemisinde HbAic durumuyla ve demir tedavisiyle olan değişimleri görmek, laboratuar parametreleri ve HbAic' de önemli bir değişiklik olup olmadığını tesbit etmekti. Bu amaçla demir eksikliği anemili hastalardan oluşan hasta grubuyla sağlıklı kişilerden oluşan kontrol grubu oluşturuldu. Demir eksikliği anemisi tanısı konmuş 73 hastaya 6 hafta süreyle 200 mg elementer demire eşdeğerde demir sülfat preparatı ağızdan verilirken, 7 hastaya parenteral olarak verildi. Hasta grubunda tedavinin başlangıcı ve tedavi sonrasında olmak üzere iki kez total kan sayımı, serum demir değerleri ve HbAic çalışmaları yapıldı. Kontrol grubunda ise bu değerler bir kez çalışıldı. Tedavi ile birlikte MCHC hariç, eritrosit indekslerinde ve serum demir değerlerinde istatistiki olarak anlamlı değişme bulundu(p0.05). Sonuç: Demir eksikliği anemisinde HbAıc seviyelerinde az miktarda yükselme olmakta ve tedaviyle birlikte belirgin düşme ortaya çıkmaktadır. HbAıc' deki bu değişiklik, hastaların teşhisinde, tedaviye cevap durumunu değerlendirmede ve takibinde diğer parametrelerle birlikte kullanılabilir. Diyabetle birlikte demir eksikliği bulunduğunda HbAıc seviyeleri diyabetin takibi açısından yanıltıcı sonuçlara sebep olabilir.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY This study was performed on 80 patients with iron deficiency anemia who applied to the department of internal medicine at the Selçuk University Medical School. The control group were 17 healty persons. The aim of this study was to invastigate if treatment with iron would cause any changes in some laboratory parameters and HbAic. The patient group was given ferrous sulphate equivalent to 200 mg elementary iron for 6 weeks. Only 7 patient were given the same amount of iron parenteraly. Complete blood count, serum iron values and HbAic were assayed at the onset and at the end of study for patient group. For the control group these assays were done only once. With treatment, except for MCHC, erythrocyte indexes and serum iron values were changed significantly(p0.05). Results: HbAic levels increase slightly in iron deficiency anemia and these levels tend to decrease after treatment of iron deficiency. This change in HbAic levels may be used in diagnosis and follow up of other paramethers. When diabetes mellitus and iron deficiency anemia is seen together, HbAic levels may cause mistakes in the follow up of diabetes mellitus.