Fen bilimleri öğretmenlerinin özel eğitime gereksinimi olan bireylere ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of science teachers' views on individuals with specialeducation needs
  1. Tez No: 711679
  2. Yazar: OSMAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN KIZILASLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ TANSEL YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Özel eğitime gereksinim duyan bireylerin günlük yaşamsal becerileri edinmesi noktasında en önemli derslerden biri de fen bilimleri dersidir. Bu öğrencilerin fen bilimleri dersinin temel hedef ve kazanımlara ulaşılabilmesi için öğretmenlerin fen kazanımlarına, öğretim yöntem ve tekniklerine, öğrencilere yönelik materyal hazırlama yetkinliklerine ve öğrencilere yönelik kullanılan ölçme-değerledirme araçlarına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle bu araştırmada fen bilimleri öğretmenlerinin özel eğitime gereksinim duyan bireylere ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma olgubilim deseninde tasarlanmış nitel bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Antalya ili Alanya ilçesinde görev yapan fen bilimleri öğretmenleri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma bulguları fen bilimleri öğretmenlerinin özel eğitime gereksinim duyan öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarına yönelik bazı uyarlamalar yaptıklarını ortaya koymuştur. Öğretmenler, özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin akademik başarısı ve gelişimlerini analizi için örnek ölçme-değerlendirme ölçeklerinin geliştirilmesi önermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important courses for individuals with need special education to acquire daily life skills is the science course. In order for these students to achieve the basic objectives and achievements of the science course, it is necessary to determine the views of the teachers about the science outcomes, teaching methods and techniques, their competencies in preparing materials for those students, and the measurement-evaluation tools used for those students. Therefore, in this study, it is aimed to evaluate the views of science teachers about individuals with need special education. This research is a qualitative research designed in a phenomenological study. The participant research consists of science teachers working in Antalya province Alanya in the 2020-2021 academic year. A semi-structured interview form was used as a data collection tool. Research findings revealed that science teachers made some adaptations for the individual needs of students with special education needs. Teachers suggest developing sample assessment-evaluation scales to analyze the academic success and development of students in need of special education.