Antalya residents' attitudes regarding the impacts of all-inclusive resorts in the Turkish coastal destination
Türkiye'nin sahil bölgelerindeki her şey dahil tatil yerlerinin etkilerine ilişkin Antalya halkının davranışları
  1. Tez No: 711697
  2. Yazar: EMRULLAH ERUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KYLE M. WOOSNAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Texas A&M University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Her şeyin dahil tatil yerleri yerel ekonomilerinden sızan turizm gelirlerine katkısıyla uzun bir geçmişe sahiptir. Her şey tatil yerleri oranının çok yüksek olduğu Antalya büyük bir olasılıkla böyle bir sızıntıya katkıda bulunmaktadır. Her şey tatil yerlerini daha iyi anlamanın bir gayreti içinde bu çalışmanın amacı Türkiye'nin Antalya ilinde her şey tatil yerleri'nin etkilerini yerli halkın nasıl algıladığını incelemek olmuştur. Böylelikle bu çalışmanın bir sonraki odağı yerel halkın topluma bağlılığı, mevcut turizme ve turizmin gelişmesine, gelecekteki turizm gelişmesine ve aynı zamanda potansiyel turizm gelişmesi seçeneklerine ve her şey tatil yerleri etkileri hakkındaki davranışları arasındaki karşılıklı etkileşimlerini inceliyor olmaktır. Bölgelerdeki her şey dahil tatil yerleri konsantrasyonu esas alınarak Antalya'da dört önemli bölgede (Antalya şehir merkezi, Kemer, Serik ve Manavgat) bir anket yürütülmüş ve somut bir örnek elde edilmiştir (n=660). Yerel halkın her şey dahil tatil yerlerinin yerel topluklar üzerindeki etkilerini algılamasını, mevcut turizmin ve turizmin gelişmesinin algılamasını, gelecekteki turizm gelişmesine ilişkin tutumlarını, potansiyel turizm gelişmesinin şekilleri hakkındaki tutumlarını, toplumla olan bağlantısını ve demografik değişkenleri incelemek maksadıyla bir anket soru formu oluşturulmuştur. Yerel halkın her şey tatil yerleri etkilerine, mevcut turizm gelişmelerine, gelecekteki turizm gelişmesine ve potansiyel turizm gelişme seçeneklerine karşı algılamasını ve davranışlarını açıklayacak olan bu çalışma sosyal değişim teorisini ve toplum bağlantısını kavramsal çerçeveler olarak benimsemiş ve kabul etmiştir. Bu çalışma sonucunda elde edilen bulgular toplumuna oldukça yüksek derecede bağlı olan yerel halkın turizm gelişmesini, toplumuna daha az bağlı sakinlerden daha fazla uygun ve olumlu görme eğiliminde olduklarını ve gelecekteki turizm gelişmesine ve aynı zamanda potansiyel turizm gelişme seçeneklerine olan desteğini ortaya koymuştur. Ayrıca topluma oldukça yüksek derecede bağımlı olan sakinler her şey dahil tatil yerlerinin olumsuz etkilerini algılama eğilimindeydiler. Üstelik, turizmin olumlu etkilerini algılayan bölge sakinleri gelecekteki turizm gelişmeleri ve aynı zamanda potansiyel turizm gelişme seçeneklerini de destekleyenlerdi. Bulgular göstermişlerdir ki her şey dahil tatil yerleri faktörlerinin (her şey dahil tatil yerlerinin olumsuz etkileri, her şey dahil tatil yerlerinin olumlu etkileri, her şey dahil tatil yerlerinin nüfus üzerine olumsuz etkileri, her şey dahil tatil yerlerinin kalite üzerine olumsuz etkileri) her birisi ve yerel halkın topluma bağlılık derecesi bölge sakinlerinin mevcut turizm ve turizm gelişiminin algıları, gelecekteki turizm gelişimine ilişkin tutumları ve potansiyel turizm gelişim biçimlerine ilişkin tutumları üzerinde doğrudan önemli bir etkisi olduğunu işaret etmektedir. Bulgular sosyal değişim teorisi ve topluluğa bağlanma için ampirik (deneysel) destek sağlamaktadır. Çıkarımlar açıklanmış ve gelecekteki araştırmalara yapılan yönlendirmeler müzakere edilmiştir.
Özet (Çeviri)
All-inclusive resorts (hereafter abbreviated AIR) have a long history of contributing to tourism revenue leakage from host economies. Antalya, with its high percentage of AIRs, is a prime tourist destination in Turkey that likely contributes to such leakage. In an effort to better understand AIR, the purpose of this study was to examine how residents perceive the impacts of AIR in Antalya, Turkey. In so doing, a further focus of the work was looking at the interrelationships between residents' attitudes about their attachment to the community, existing tourism and tourism development, future tourism development as well as potential tourism development options and attitudes about AIR impacts. A survey was conducted in four key districts in Antalya (based on the concentration of AIRs in the areas): the Antalya city center, Kemer, Serik and Manavgat, yielding a robust sample (n = 660). A questionnaire was designed to examine residents' perceptions of AIR impacts on local communities, perceptions of existing tourism and tourism development, attitudes about future tourism development, attitudes about forms of potential tourism development, community attachment, and a host of demographic variables. This study adopted social exchange theory and community attachment as conceptual frameworks to explain residents' perceptions and attitudes toward AIR, existing tourism development, future tourism development and potential tourism development options. The study's findings demonstrated that highly attached residents tend to view tourism development more favorably than less community-attached residents and support for future tourism development as well as potential tourism development options. Additionally, highly attached residents tended to perceive negative impacts of AIR. Furthermore, residents who perceived positive impacts of tourism were supportive of future tourism development as well as potential tourism development options. Findings indicated that each of four AIR factors (AIR negative impacts, AIR positive impacts, AIR impacts on population, AIR impacts on quality) and degree of community attachment had direct significant influence on residents' perceptions of existing tourism and tourism development, attitudes about future tourism development, and attitudes about forms of potential tourism development. Findings provide empirical support for social exchange theory and community attachment. Implications are described and directions for future research are discussed.