Geriatri polikliniğinde sık gözlenen reçeteleme kaskadlarının belirlenmesi
Identification of commonly observed prescribing cascades in geriatric outpatient clinic
- Tez No: 711699
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KUTAY DEMİRKAN
- Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Geriatri, Pharmacy and Pharmacology, Geriatrics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eczacılık Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Reçeteleme kaskadları, hastalara daha önce reçete edilen ilaçların meydana getirdiği advers ilaç olaylarını tedavi etmek için yeni bir ilaç reçete edildiğinde ortaya çıkmakta ve özellikle yaşlı hastalar için istenmeyen olaylar dizisine yol açabilmektedir. Bu çalışmanın amacı geriatri polikliniğinde reçeteleme kaskad sıklığı ve ilişkili faktörlerin belirlenmesidir. 15 Kasım 2015- 15 Kasım 2020 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin geriatri polikliniğine başvuran, en az iki ilaç kullanan ve ≥60 yaş olan hastaların önceki tüm poliklinik ziyaret(ler)ini kapsayan tıbbi kayıtlardaki reçeteleme kaskadları, bir klinik eczacı tarafından geriye dönük olarak değerlendirilmiştir. Dahil edilen toplam 435 hastanın (%64,4 kadın) Charlson-Komorbidite İndeksi (CKİ) değeri yüksek (≥2 skor) ve yaş ortancası (aralık) 79 (63-99) yıl olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Prescribing cascades occur when patients are prescribed a new medication to treat the adverse drug events of previously prescribed medication. This situation might lead undesirable series of events, especially for older adults. This study aimed to determine prescribing cascade frequency and associated factors in the geriatric outpatient clinic. Prescribing cascades in medical records covering entire previous outpatient clinic visit(s) of patients aged ≥60 years, who applied to the geriatric outpatient clinic of a university hospital between November 15, 2015, and November 15, 2020, were using at least two medications were evaluated retrospectively by a clinical pharmacist. A total of 435 patients (64.4% female) included had a high Charlson-Comorbidity Index (CCI) (≥2 scores) and median age (range) of 79 (63-99) years. The median (range) of the total number of drugs was determined as 8 (6-9) in patients without prescribing cascade and 10 (8-12) in patients with prescribing cascade. A cascade-related condition was detected in 208 (47.8%) patients. Most-common medication groups associated with cascades were anti-dementia agents (9.6%), calcium-channel blockers (9.0%), and lipid-modifying agents (8.7%).