Örgüt kültürünün çalışanların performansına etkisi: Libya Jumhouria Bank üzerinde bir araştırma
The impact of organizational culture on employees ' performance: A survey on Libya's Jumhouria Bank
  1. Tez No: 711700
  2. Yazar: MUFTAH OMRAN ALI ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Örgüt kültürü, günümüzün rekabetçi bankacılık pazarlarındaki bankaların örgütsel başarısını etkileyen kilit faktörlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu bakımdan örgüt kültürünün rolünü belirlemeye yönelik ek çalışmalara, özellikle örgütsel değerlere ve davranış kurallarına artan bir ilgi vardır. Günümüzde dikkatler örgütsel değerler ve davranış kuralları, değerler ve normlar üzerine odaklanmakta ve çalışanların performansını artıran bir faktör olarak örgütsel performansı etkileyen örgüt kültürünün rolünü vurgulamaktadır. Bununla birlikte, örgüt kültürünü, özellikle örgütsel değerleri ve davranış kurallarını, iş miktarını, iş kalitesini, çalışan becerilerini ve çalışan katılımını işgören performansıyla ilgili, içeren çok az sayıda deneysel araştırma vardır. Bu çalışmanın amacı Jumhouria Bankasında çalışanlar üzerinde, örgüt kültürünün işgören performansına etkisini incelemektir. Sonuçlar, örgüt kültürünün, iş miktarını, iş kalitesini, çalışan becerilerini ve çalışan katılımını artırabilecek örgütsel değerleri ve davranış kurallarını tanımlayarak çalışanların performansını etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Organizational cultures considered to be one of the key factors that influence the organizational success of banks in the competitive banking markets of today. Accordingly, there is a growing interest in the additional study of the determining the role of organizational culture especially organizational values and behavioral rules. Today, the focus is on behaviors, values and norms related to organizational values and behavioral rules, emphasizing the role of organizational culture, as a factor that can stimulate excellent performance of employees, and therefore affect organizational performance. Nevertheless, there is little empirical research linking the organizational culture, particularly organizational values and behavioral rules to the employees' performance including quantity of work, quality of work, skills of employees and attendance of employees. The purpose of this study is to examine impact of organizational culture on the employee performance from the Jumhouria Bank. The results show that organizational culture can foster the employees' performance by establishing the organizational values and behavioral rules that can improving the quantity of work, quality of work, skills of employees and attendance of employees.