Yaşlı kanser hastalarında ilaç profilinin değerlendirilmesi ve ilaç yükü indeksinin hesaplanması
Evaluation of drug profile and calculation of drug burden index in elderly patients with cancer
  1. Tez No: 419993
  2. Yazar: CEYLAN PAKSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL OKUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada, yaşlı kanser hastalarının ilaç yükü indeksinin hesaplanması ve olası uygunsuz ilaç kullanımın değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, 20 Aralık 2014-20 Mart 2015 tarihlerinde onkoloji polikliniğinde 65 yaş ve üstü yaşlı kanser hastaları ile gerçekleştirilmiştir. Potansiyel uygunsuz ilaç kullanımı STOPP-START kriteri kullanılarak değerlendirilmiştir. Hastaların kullanmakta olduğu sedatif ve antikolinerjik ilaçlar belirlenerek ilaç yükü indeksi hesaplanmıştır. Ayrıca hastalara Standardize Mini Mental Test (SMMT) ve Nottingham Genişletilmiş Yaşam Aktiviteleri İndeksi uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 114 hasta (%44.74'i kadın, yaş ortalaması 71.78±5.50) katılmıştır. En sık gözlenen eşzamanlı hastalıklar hipertansiyon (n=45) ve diyabet (n=26) olarak bulunmuştur. Hastalarda polifarmasi sıklığı %94.73 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of study was to evaluate potentially inappropriate medication use (PIM) and measure drug burden index (DBI) in elderly patients with cancer. Methods: This study was conducted in outpatient oncology clinic between December 20 2014-March 20 2015. Patients were eligible fort the present study if they were 65 years and older. STOPP-START criteria were used to identify PIMs in elderly patients. DBI was calculated according to patients' anticholinergic and sedative medications. SMMT and Nottingham Extended Daily Activities Index (NEADL) have been also measured. Results: Among 114 cancer patients 44.74% of them were female and the mean age of them was 71.78±5.50. The most common concurrent diseases were hypertension (n=45) and diabetes (n=26). The polypharmacy (≥5 medications) was seen in 94.73% of them. Eighteen patients (15.79%) utilized drugs inappropriately according to STOPP criteria.