Irak ankilozan spondilitli hastalarda HLA-B27 ve D3 vitamin seviyesi arasındaki ilişki
Association of HLA-B27 and D3 vitamin level in iraqi ankylosing spondylitis patients
- Tez No: 711715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ SARIKAYA PEKACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ankilozan spondilit aksiyal iskeleti, özellikle sakroiliak eklemleri etkileyen bir artrit türüdür. D vitamini, kalsiyum ve fosfat dengesinde, kemik yapım ve rezorbsiyonunda rolü olan bir sekosteroid hormon olarak kabul edilir. ERAP2 geninin SNP'si (rs2910686), ankilozan spondilit 'in duyarlılığı ile ilişkili fonksiyonel olarak önemli bir gen olarak kabul edilir. Ayrıca HLA-B27 molekülünün genetik varyasyonu ve ERAP1 ve ERAP2 gibi antijen işleme bileşenlerinin, başlatma ve devam etmede rolü vardır. D vitamininin vücut üzerinde immünosupresif bir etkiye sahip olduğu ve otoimmün hastalıklardaki rolü uzun zamandır bilinmektedir. Bu tez çalışmasında IRAK'taki ankilozan spondilit hastalarındaki D3 vitamin seviyesinin hastalık üzerinde etkili olan HLA-B27 geninin varlığı, kontrolü arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlamıştır. Ayrıca ankilozan spondilitde bağışıklık ve inflamasyon faktörleri arasındaki etkileşimde D vitamininin rolü analiz edilmiş olup HLA-27B pozitif ankilozan spondilit hastalarında D3 düzeyi ile kontrolü arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ankylosing spondylitis is a type of arthritis that affects the axial skeleton, particularly the sacroiliac joints. Vitamin D is considered a secosteroid hormone that plays a role in calcium and phosphate balance, bone formation and resorption. SNP of ERAP2 gene (rs2910686), it is considered a functionally important gene associated with susceptibility to ankylosing spondylitis. In addition, genetic variation of the HLA-B27 molecule and antigen processing components such as ERAP1 and ERAP2 have a role in initiation and maintenance. It has long been known that vitamin D has an immunosuppressive effect on the body and its role in autoimmune diseases. In this thesis study, it was aimed to evaluate the relationship between the presence of the HLA-B27 gene, which is effective on the disease and the control of vitamin D3 levels in ankylosing spondylitis patients in IRAQ. In addition, the role of vitamin D in the interaction between immune and inflammation factors in ankylosing spondylitis was analyzed and it was aimed to evaluate the relationship between D3 level and control in HLA-27B positive ankylosing spondylitis patients.