Örgütsel öğrenme ve örgütsel vatandaşlık davranışının iş tatmini üzerindeki etkileri
The effect organizational learning and organizational citizenship behavior on job satisfaction
- Tez No: 711744
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN SIRKINTIOĞLU YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüzde işletmelerin varlıklarını devam ettirebilmeleri için öğrenmeye ihtiyaç vardır. Öğrenme bir bilgi edinme sürecidir. İstenilen yerlere gelinebilmesi için bireylerin bu bilgi edinme süreçlerine ihtiyaçları vardır. Öğrenilen bilgilerin işle ilgili olması örgütsel öğrenmeyi meydana getirir. Ayrıca işletmelerin varlıklarını devam ettirebilmeleri açısından“örgütsel vatandaşlık davranışı”olarak bilinen, gönüllü davranışlar sergileyen, işe yönelik pozitif katkı sağlayan çalışanlara ihtiyaçları vardır. Bireylerin çalışma ortamında bildiklerini paylaşması, birbirlerine yardımcı olmaları iş tatmini açısından önem arz etmektedir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, örgütsel öğrenme ve örgütsel vatandaşlık davranışının iş tatmini üzerinde etkisini incelemektir. Araştırma Kastamonu Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesinde bulunan 256 akademisyen üzerinde yapılmıştır. Anket yoluyla toplanan veriler SPSS 21.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Hipotezler korelasyon ve regresyon analizleri ile test edilmiştir. Analizler sonucunda örgütsel öğrenme, örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş tatmini arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca örgütsel öğrenme ve örgütsel vatandaşlığın bazı boyutları (deneyim, iletişim, katılımcı karar verme, diğergamlık, nezaket, centilmenlik, sivil erdem) ile iş tatmini arasında da anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Yapılan regresyon analizi sonucunda ise örgütsel öğrenme ve örgütsel vatandaşlığın bazı boyutlarının (deneyim, centilmenlik, sivil erdem) iş tatmini üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, learning is needed for businesses to survive. Learning is a process of obtaining information. In order to reach the desired places, individuals need these information acquisition processes. The fact that the information learned is business related constitutes organizational learning. In addition, in order for businesses to survive, they need employees who exhibit voluntary behavior known as“organizational citizenship behavior”and who contribute positively to work. It is important in terms of job satisfaction that individuals share what they know in the work environment and help each other. In this context, the main purpose of the study is to examine the effect of organizational learning and organizational citizenship behavior on job satisfaction. The research was carried out on 256 academics in Kastamonu University, Ankara University and Gazi University. The data collected through the survey were analyzed using the SPSS 21.0 package program. Hypotheses were tested by correlation and regression analysis. As a result of the analyzes, significant relationships were found between organizational learning, organizational citizenship behavior and job satisfaction. In addition, significant relationships were found between organizational learning and some dimensions of organizational citizenship (experience, communication, participatory decision making, altruism, courtesy, gentlemen, civic virtue) and job satisfaction. As a result of the regression analysis, it was seen that some dimensions of organizational learning and organizational citizenship (experience, gentlemen, civic virtue) were effective on job satisfaction.