Eril tahakküm bağlamında gelin kaynana ilişkilerini anlamak
Understanding bride-to-mother-in-law relationships in the context of masculine domination
  1. Tez No: 711798
  2. Yazar: FATMA ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Toplumsal cinsiyet bağlamında kadına biçilen rollerin içinde“gelin olma”halinin, toplumun en temel sosyal kurumlardan biri olan aile kurumu içinde inceleyecek olan bu çalışmanın amacı, toplumsal olarak belirlenmiş beklentiler doğrultusunda, özellikle gelin-kaynana ilişkilerinde yaşanan olumsuzlukları, gelin-kaynana ilişkilerindeki kültürel faktörleri, gelinlerin ve kaynanaların birbirlerinden ne beklediğini ve neden çatışma yaşandığını açıklığa kavuşturmaktır. Çalışma, kuramsal çerçeve, araştırmanın metodolojisi, bulguların incelenmesi, sonuç ve değerlendirme olarak tasnif edilmiştir. Tez kuramsal çerçevede toplumsal cinsiyet, ataerki, eril tahakküm, aile, evlilik ve kültür konuları üzerinde durmaktadır. Araştırmanın metodolojisinde problemi tanımı; araştırmanın amacı, önemi, soruları, sınırlılıkları, veri toplama ve veri inceleme yöntemleri ile ilgili bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study which will examine the state of“becoming a bride”, which is among the roles assigned to women in the context of gender in society within the family institution, which is one of the most fundamental social institutions of society, is to elucidate especially problems experienced between the bride and mother-in-law, cultural factors in the bride and mother-in-law relations, what the bride and mother-in-law expect from each other, and why there is conflict experienced in accordance with the socially determined expectations. The study is ordered as the theoretical framework, methodology of the research, analysis of the findings, conclusion, and discussion. The thesis focuses on the subjects of gender in society, patriarchy, masculine domination, family, marriage, and culture in the theoretical framework. The definition of the problem, information regarding the objective, importance, questions, limitations of the research, data collection, and data analysis methods are presented in the methodology of the research.