Uluslararası Çalışma Örgütünün gemi adamlarıyla ilgili sözleşmelerinin uygulanabilirliği-Bandırma Limanına yanaşan gemiler örneği
The applicability of the conventions of the International Labor Organization on seafarers-the example of ships docking at Bandırma Port
- Tez No: 711804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Deniz ticaretinin gün geçtikçe genişlemesi ve kendini geliştirmesi denizcilik sektörünün öneminin artmasına sebep olmuş ve aynı zamanda gemi adamı ve donatan arasındaki ilişkilerin karmaşık hale gelmesine yol açmıştır. Bu nedenle denizcilik alanında bazı düzenlemelerin yapılmasına ihtiyaç olduğu görülmüştür. Söz konusu bu düzenlemeler Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından uluslararası bir planda oluşturulmaya çalışılmıştır. Uluslararası Çalışma Örgütü özellikle sanayi devrinden sonra ortaya çıkmış ve I. Dünya Savaşı sonrası imzalanan Versay Anlaşmasıyla resmi olarak kurulmuştur. Uluslararası Çalışma Örgütü'nün kurulmasıyla asıl amaçlanan işverenlerin rekabetsiz ortamındaki çalışanların haklarını korumak ve bu konuda bazı düzenlemelere gitmektir. Uluslararası Çalışma Örgütü her alanda olduğu gibi denizcilik sektöründe de birçok sözleşmeler imzalamıştır. Söz konusu bu sözleşmelerle gemi adamlarının çalışma yaşamlarına düzenlemeler getirmek ve bu konuda belli standartlar oluşturmak amaçlanmıştır. Uluslararası Çalışma Örgütü'nün gemi adamalarına yönelik yayınlamış olduğu sözleşmelerin uygulanabilirlik durumu bu araştırma kapsamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The expansion and self-development of maritime trade has led to an increase in the importance of the maritime sector and at the same time has led to the complexity of the relations between the seafarer and the shipowner. For this reason, it has been seen that some regulations are needed in the maritime field. These regulations have been tried to be created in an international plan by the International Labor Organization. The International Labor Organization emerged especially after the industrial era and was officially established with the Treaty of Versailles signed after the First World War. The main purpose of the establishment of the International Labor Organization is to protect the rights of employees in the non-competitive environment of employers and to make some regulations in this regard. The International Labor Organization has signed many contracts in the maritime sector, as in every field. With these contracts, it is aimed to regulate the working life of seafarers and to establish certain standards in this regard.The applicability of the contracts published by the International Labor Organization for seafarers has been examined within the scope of this research.