ارائه یک روش واترمارکینگ کور براساس کوانتیزه کردندرخت ویولت
A blind watermarking based on quantization ofwavelet trees
  1. Tez No: 711812
  2. Yazar: MESUT MELEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİAMAK HAGHİPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Islamic Azad University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, filigran ve özellikle dijital görüntüler üzerinde dijital damgalama uygulamaları tanıtılmıştır. Anlamlı farkı ortalama anlamlı fark değeriyle karşılaştırarak bir filigran biti yerleştirdik ve maksimum katsayılar nicelendi. Bu nedenle, filigranı kör olarak çıkarmak için kullanılabilen, maksimum katsayılar ile filigran yerleştirmeden sonraki ikinci maksimum katsayılar arasında büyük bir büyüklük farkı vardır. Sonuç olarak, filigranlı görüntü, orijinal görüntü ile karşılaştırıldığında kayıpsız görünüyor. Ayrıca, çıkarma işleminde uyarlanabilir bir eşik tasarlayarak, yöntemimiz JPEG sıkıştırma, medya filtreleme, Gauss gürültüsü, kırpma, keskinleştirme ve histogram eşitleme vb. gibi yaygın görüntü işleme saldırılarına etkili bir şekilde direnebilir ve iyi bir şeffaflığa sahiptir. Deneysel sonuçlar, filigran eklenmiş görüntünün görsel olarak orijinalle aynı göründüğünü ve filigranın kasıtsız görüntü işleme veya kasıtlı görüntü saldırılarından sonra bile etkin bir şekilde çıkarılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
this study has introduced watermark and applications of digital watermarking especially on digital images. We embed a watermark bit by comparing the significant difference with an average significant difference value, and the maximum coefficients are quantized. So there exists a large magnitude difference between the maximum coefficients and the second maximum coefficients after watermark embedding, which can be used for blind extracting watermark. As a result, the watermarked image looks lossless comparing with the original image. Moreover, by designing an adaptive threshold in the extracting process, our method can effectively resist common image processing attacks such as JPEG compression, media filtering, Gaussian noise, cropping, sharpening, and histogram equalization and so on, and it has a good transparency. Experimental results show that the watermarked image looks visually identical to the original, and the watermark can be effectively extracted even after either an unintentional image processing or intentional image attacks.