Tıp Fakültesi ve SBF Ebelik ve Hemşirelik Bölümü öğrencilerinin hastane kalite standartları hakkında bilgi düzeylerinin araştırılması
Hospital quality standards for Tıps Faculty and SBF Department of Nursing and nursing students research levels of knowledge about
  1. Tez No: 711834
  2. Yazar: FATMA SEDA ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ AĞADAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmada, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi (TF) ve Sağlık Bilimleri Fakültesi (SBF) Hemşirelik ve Ebelik bölümü öğrencilerinin hastane kalite standartlarının yatay boyutlarından hasta ve çalışan güvenliği hakkında bilgi düzeyleri araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini, TF ve SBF Hemşirelik ve Ebelik bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma tanımlayıcı bir araştırmadır. 10.06.2020-10.09.2020 tarihleri arasında veri çevrimiçi anket yoluyla toplanmıştır. Araştırma anketi üç bölüm ve 27 sorudan oluşmaktaydı. Öğrencilerin yaş, cinsiyet, fakülte gibi demografik özelliklerinin sorgulandığı veri formu, hasta güvenliği hakkında aldıkları eğitim ve bilgi düzeylerinin sorgulandığı ikinci kısım ve son kısımda ise çalışan güvenliği eğitim durumları ve bilgi düzeyleri vardı. Araştırma verileri SPSS 25.0 paket programında analiz edilerek yorumlanmıştır. Student-T, Ki-kare ve Spearman korelasyon analizi testleri uygulandı. Kategorik veriler frekans ve yüzde, sayısal veriler merkezi dağılım ölçüleri (ortalama ± standart sapma) ile gösterildi. Araştırmaya 345 öğrenci katılmak için gönüllü oldu. Öğrencilerin %47,2 (n=163)'si TF'de, %52,8 (n=182)'i SBF'de okumaktadır. SBF'de okuyan öğrencilerin %22,0 (n=40)'si Ebelik, %78,0 (n=142)'i Hemşirelik öğrencisidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the knowledge levels of the students of Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine (TF) and Faculty of Health Sciences (SBF) Nursing and Midwifery departments about patient and employee safety, one of the horizontal dimensions of hospital quality standards, were investigated. The population of the research consists of TF and SBF Nursing and Midwifery students. The research is a descriptive research. Between 10.06.2020 and 10.09.2020, data were collected through an online survey. The research questionnaire consisted of three parts and 27 questions. The data form in which the demographic characteristics of the students such as age, gender and faculty were questioned, the second part in which the level of education and knowledge they received about patient safety was questioned, and the last part were the education levels and knowledge levels of employee safety. The research data were analyzed and interpreted in the SPSS 25.0 package program. Student-T, Chi-square and Spearman correlation analysis tests were applied. Categorical data were presented as frequency and percentage, and numerical data as central distribution measures (mean ± standard deviation). 345 students volunteered to participate in the study. 47.2% (n=163) of the students are studying at TF, 52.8% (n=182) of them are studying at SBF. 22.0% (n=40) of the students studying at SBF are Midwifery students and 78.0% (n=142) are Nursing students.