Investigating open design using jugaad as a culturalprobe
Kültürel sonda aracı olarak jugaad'ı kullanarakaçık tasarımın araştırılması
  1. Tez No: 711840
  2. Yazar: ALEENA HASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. OWAİN PEDGLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tasarımı demokratikleştirme, dünya çapında büyüyen bir hareket olup, kullanıcıların ve tasarımcıların rolleri arasındaki sınırları bulanıklaştırmakta ve tasarım sürecini daha kapsayıcı hale getiren tasarım-sonrası-tasarımı teşvik etmektedir. Açık Tasarım, katkının çeşidi, zamanı veya alanı açısından sınır tanımayan, benzer türde bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımın en temel özelliklerinden biri kapsayıcılık olsa da, sürecin somut bir ürün tasarım sürecinde ve belirli bağlamlarda uygulanması açısından deneyim ekslikliği vardır. Bu tez, ülke içi üretim ve kaynak eksikliğinin kullanıcıları kendi yapım süreçlerine ve pratiklerine dahil olma konusunda yetkin kıldığı, gelişmekte olan bir ülke bağlamında Açık Tasarım sürecinin etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Jugaad, insanların gereklilik nedeniyle yenilik yaptığı kültürel bir uygulamadır: bağlamsal sorunlara elde var olan imkanlarla çözümler bulmak için mevcutta olan şeyleri kişiselleştirebilir, uyarlayabilir, yeniden kullanabilir veya geliştirebilirler. Bu tez, kültürel sonda aracı olarak Jugaad kullanılarak, katılımcı tasarımcıları tasarım yoluyla araştırma sürecinin merkezine koyan Açık Tasarım pratiklerini incelemektedir. Katılımcılardan ev aletleri (dikey süpürge) için alternatif çözümler tasarlamalarını isteyen iki çalıştay gerçekleştirilmiştir. Çalıştaylar, katılımcıların kültürel sonda aracı olarak Jugaad kullanımıyla Açık Tasarım yaklaşımını benimsemelerini gerektirmiştir. Bu alışılmadık tasarım yönteminin uyarlanmasının tasarımcıların deneyimini ne derece olumlu yönde etkilediğine, kullanıcı grubuyla daha fazla empati kurmaları için nasıl ilham verdiğine ve ürünleri tamamen farklı bir perspektiften görmelerini sağlayan öngörülere tezin sonunda yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Design democratization has been a growing movement around the world, blurring the boundary between the roles of users and designers and encouraging design after design that makes the process of designing mo re inclusive. Open Design is one such approach that encourages no limits in terms of the kind, time, or space of the contribution. While a very primary attribute of this approach is inclusivity, there is a lack of exploration in terms of actual application of the process in a tangible product design process and in particular contexts. This thesis intends to explore the implications of an Open Design process in the context of a developing country where a lack of in_house production and resources empower users to be involved in their own making processes and practices. Jugaad is one such cultural practice where people innovate in the name of necessity: they per sonalize, adapt, re use or upgrade whatever is available to find make shift solutions for their very contextual problems. This thesis investigates Open Design practices where Jugaad is used as a cultural probe, putting participant designers at the center o f a research through design process. Two workshops were conducted that asked participants to design alternative solutions for a home appliance (upright cleaner). The workshops required participants to take an Open Design approach, using Jugaad as a cultura l probe. The insights are presented at the end where the adaptation of this unconventional method of designing positively influenced the experience of designers, inspired them to empathize with the user group more and made them view products from a totally different perspective.