A study of Lebesgue constants in barycentric rational and multivariate polynomialinterpolation
Barycentric rasyonel ve çok değişkenli polinom interpolasyon yöntemleri içinLebesgue sabitleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 711841
  2. Yazar: BAYRAM ALİ İBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANNIE CUYT, PROF. DR. MUSTAFA BAYRAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Universiteit Antwerpen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Lebesgue sabiti (Lebesgue constant) lineer özellikli interpolasyon için, bir fonksiyonun interpolasyonu ile o fonksiyonun en iyi lineer yaklaşımının kıyaslanması bakımından çok değerli bir nümerik enstrümandır. Dahası, eger interpolasyon Lagrange bazları kullanılarak hesaplanıyorsa Lebesgue sabiti interpolasyon yönteminin koşullanmasını ifade eder. Bu baglamda optimal interpolasyon noktalarının araştırılması pek çok bilimsel yayının konusu olmuştur. Burada optimallik [-1,1] aralıgında Lebesgue sabitini minu- numa götüren noktaları ifade etmektedir. Bu tezde, tek degişkenli polinom tipi interpolasyon yöntemi için elde edilmiş sonuçlar tek degişkenli rasyonel tipi interpolasyon yöntemine genelleştirilmiştir. Buna ilaveten, eşit aralıklı interpolasyon noktaları belirgin bir şekilde çok yavaş büyüyen Lebesgue sabitlerine sahip olması dolayısıyla, bu genelleme barisentrik rasyonel interpolasyon yöntemi için çok kullanışlı ve pratik sonuç saglar. Literatür polinom tipi interpolasyon için optimal interpolasyon noktaları ile polinomların ortogonalligi arasında dogrudan bir ilişki oldugunu gösterir. Bu tezde bu ilişki durumu lineer özellikteki interpolasyon yöntemleri için, bir yandan paydası önceden belirlenmisş tekil noktalar (preassigned poles) kullanılarak rasyonel fonksiyonlar için, diger yandan ise birim disk üzerinde çok degişkenli polinom tipi fonksiyonlar için araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Lebesgue constant is a valuable numerical instrument for linear interpolation, because it indicates how the interpolant of a function compares to the best linear approximant of that function. Furthermore, if the interpolant is computed by making use of the Lagrange basis functions, then the Lebesgue constant also expresses the conditioning of the interpolation problem at hand. Many publications have been devoted to the search for optimal interpolation points, optimal in the sense that these points lead to a minimal Lebesgue constant for interpolation problems on the interval [-1,1]. In this thesis, the best results obtained in univariate polynomial interpolation are generalized to univariate rational interpolation. In addition, this generalization provides a very practical and useful result in the case of barycentric rational interpolation, where simple equidistant interpolation points apparently yield very slowly increasing Lebesgue constants. The literature demonstrates a direct link between the orthogonality of polynomials and optimal interpolation points for polynomial interpolation. In this thesis, this connection is further explored for the case of linear interpolation, using rational functions with a predetermined denominator (preassigned poles) on the one hand and multivariate polynomial functions on the unit disk on the other hand.