Investigating the effectiveness of sealing liquid, permaseal® care 129, on the PV panels' performance
- Tez No: 795910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA ABUNIMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, PermaSeal® Care 129'un normal çevre koşullarında PV paneller üzerindeki etkinliğini araştırmayı amaçladı. Nicel bir araştırma tasarımı kullandı ve deneysel araştırma yöntemini kullandı. Bu çalışma aynı zamanda üreticinin sızdırmazlık sıvısının etkinliğini araştırma metodolojisini de geliştirdi. Kullanılan istatistiksel araç, bir çubuk grafikle görüntülenen sonuçların ortalamaları (ortalaması) ve tablolar kullanılarak gösterilen potansiyel fark hesaplamasıydı. Deney on gün boyunca yürütüldü ve PV paneller üzerinde 19.5° ve 80° olmak üzere iki farklı eğim açısı ve 0° azimut açısı kullanılarak yapay toz deneyi yapıldı. Açık devre gerilimleri (V_oc), kısa devre akımları (I_sc), yük gerilimleri (V_L), yük akımları (I_L), yük gücü (P_L) ve günün hava koşullarını içeren bu deneyin sonucu manuel olarak kaydedildi. . Bu çalışmanın sonucuna göre, deneysel PV panellerin performansında kontrol PV panellerine kıyasla önemli bir fark olmadığı sonucuna varılmıştır. Deney sonuçları, tüm ön cam sızdırmazlık sıvılarının PV sistemleri için uygun olmadığını ortaya koydu. Bu nedenle, uygun sızdırmazlık sıvısının seçilmesi, herhangi bir PV sisteminde kritik bir adımdır ve ayrıntılı bir araştırmadan sonra yapılmalıdır. Etkileri PV panellerin etkinliğini artırabilecek diğer sızdırmazlık sıvıları da dikkate alınmalı, test edilmeli ve karşılaştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effectiveness of PermaSeal® Care 129 on PV panels under normal environmental conditions. It employed a quantitative research design and utilized the experimental research method. This study also upgraded the manufacturer's methodology in investigating the effectiveness of the sealing liquid. The statistical tool used was the averages (mean) of the results, displayed with a bar chart, and the potential difference calculation, shown using tables. The experiment was conducted for ten days, and an artificial dust experiment was conducted on the PV panels using two different tilt angles, 19.5°, and 80°, with an azimuth angle of 0°. The outcome of this experiment, which includes the open circuit voltages (V_oc), short circuit currents (I_sc), load voltages (V_L), load currents (I_L), load power (P_L), and the day's weather conditions, were manually recorded. Based on the outcome of this study, it was concluded that there was no significant difference in the experimental PV panels' performance compared to the control PV panels. The experiment results revealed that not all windscreen sealing liquids are suitable for PV systems. Therefore, selecting the appropriate sealing liquid is a critical step in any PV system and should be done after a detailed investigation. Other sealing liquids whose effects may improve the effectiveness of the PV panels should also be considered, tested, and compared.