Klasik ve çapraz gastrojejunostomi yapılan ratlarda mide boşalımının karşılaştırılması
Comparison of gasrtic emptyingbetween classic and cross-sectionalgastrojejunostomy on rats
  1. Tez No: 711842
  2. Yazar: CİHAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER CİHAN, DOÇ. DR. FERDA NİHAT KÖKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Gastroenterology, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Gastrojejunostomi anastomozlarından sonra görülen mide boşalım sorunları değişik derecelerde morbiditeye sebep olmaktadır. Anastomoz tekniğinde yapılan bir modifikasyonla gastrik boşalma sorunlarına çözüm bulmak amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Çalışmaya alınan 20 adet rat 10'ar hayvanlık 2 gruba ayrıldı. Birinci grupta klasik gastrojejunostomi, 2. grupta çapraz gastrojejunostomi çalışıldı. Postoperatif 2. gün her iki grup sintigrafik metodla mide boşalım hızları açısından karşılaştırıldı. Tc99m perteknetat ağızdan mideye 6F feeding sonda ile 5mCi dozla verildi. 1. , 20. ve 45. dk da sintigrafik maddenin mideden jejunuma geçiş miktarları her iki grup için ölçülerek değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Background: Delayed gastric emptying after gastrojejunostomy operations, causing various morbidities. We aimed to find a solution for delayed gastric emptying with a modification of the technic of gastrojejunal anastomosis. Methods: The study was planned as two groups consist of ten rats for classic gastrojejunostomy (control group) and 10 rats for cross-sectional gastrojejunostomy group (test group). These groups are compared for gastric emptying time with scintigraphic methods on postop 2. day. Five mCi Tc 99m perteknetat was used for scintigraphy with a 6F feeding tube from mouth to stomach. Tc 99m perteknetat that passed from stomach to jejunum was measured at 1. , 20. and 45. minutes. Results: It was found that gastric emptying of the test group was more effective.