Kübizm sanat akımının moda dünyasındaki yeri
The place of cubism art movement in the fashion world
  1. Tez No: 711844
  2. Yazar: BUSE ERGÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR TÜRKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çeşitli kaynaklardan beslenen modanın son yıllarda özellikle sanat akımlarından etkilenmiş olduğundan bahsedilebilmektedir. Araştırmada incelenen kübizm sanat akımı; resmedilen nesneleri veya figürleri farklı açılardan geometrik şekillerde parçalama esasına dayanan ve kolaj tekniğini geliştirip uygulayan sanat anlayışını temsil etmektedir. Araştırmanın konusunu; giyim, moda ve sanat kavramları ışığında kübizmin giysi tasarımlarını etkileme durumu, kübizm etkisinde uygulanmış kadın giysi tasarımları ve kübizmden esinlenerek gerçekleştirilmiş bir kadın giysi tasarımı uygulaması oluşturmaktadır. Araştırmanın amacını, kübizmin moda dünyasındaki yerinin kübizm ve modanın etkileşim durumu, kübizm etkisinde gerçekleştirilmiş kadın giysi tasarımları özelinde araştırılması ve kübizmin temel ilkelerinden esinlenerek bir kadın giysi tasarımı uygulamasının gerçekleştirilmesi oluşturmuştur. Araştırmanın önemini; kübizmin özgün bir giysi tasarımının gerçekleştirilebilmesi için temel ilkelerinin giyim endüstrisine uyarlanabilirliği konusunda farklı materyallerin bir arada kullanıldığı kolaj tekniğinin kumaş ve malzeme seçimine uyarlanabilirliği, geometrik parçalama tekniğinin giysi kalıplarına yansıtılabilmesi ve kübist eserlerin etkisinde kumaş deseni oluşturulabilmesi gibi çeşitli çözüm önerileri sunma özelliği oluşturmuştur. Araştırmanın kapsamını; kübizmin temel ilkelerinden esinlenerek uygulanmış giysi tasarımları ve araştırmacı tarafından kübizm etkisinde gerçekleştirilmiş bir giysi tasarımı uygulaması oluşturmaktadır. Sınırlılığını ise, kübizmin temel ilkelerinden esinlenerek uygulanan giysi tasarımlarından ulaşılabilen kadın giysi tasarımları ve araştırmacı tarafından kübizm etkisinde gerçekleştirilen bir kadın giysi tasarımı uygulaması oluşturmaktadır. Araştırmanın yönteminde niteliksel araştırmaya uygun literatür taraması uygulanarak bu alanda yapılmış çalışmalar, kitaplar, dergiler, makaleler ve internet kaynakları incelenmiştir. Elde edilen dökümanların analizi yapılarak araştırma, konuya ilişkin görsel kaynaklar ile desteklenmiştir. Araştırmacı tarafından uygulanmış kadın giysi tasarımlarının incelenmesi doğrultusunda kübizmin ilkelerinin ve kübist eserlerin etkisinde Adobe Illustrator CC 2017 programında bir kadın giysi tasarımı çizilerek renklendirilmiş, kalıp ve dikiş teknikleri ile hayata geçirilmiştir. Araştırmanın sonuç kısmında ise kadın giysi tasarımlarının gerçekleştirilmesinde kübizmden ilham alındığı bilgisine ulaşılmıştır. Bazı tasarımlarda kübizmin esas ilkelerinden geometrik parçalama tekniği giysinin kalıplarına yansıtılmış, bazılarında ise kübizmin geliştirdiği kolaj tekniği etkisinde gazete küpürleri ve tablo izlenimi veren kumaş dışında farklı materyaller kullanılmıştır. Birçok tasarımda ise kübist resimlerin etkisinde desenler oluşturularak kumaş yüzeylerine yansıtılmıştır. Kübizmin etkisinde uygulanmış kadın giysi tasarımları doğrultusunda araştırmacı tarafından kübist resimlerden ve kübizmin ilkelerinden alınan ilham, tasarımın kumaş yüzeylerine ve kalıplarına yansıtılarak bir kadın giysi tasarımı uygulaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fashion, fed from various sources, has been influenced by art movements especially in the recent years. The cubism art movement examined in the research represents the understanding of art, based on the principle of breaking painted objects or figures into geometric shapes from different angles by applying the collage technique. The subject of the research is the impact of art on clothing, the effect of cubism on clothing designs, women's clothing designs and a women's clothing design application inspired by cubism. The aim of the research was to investigate the place of cubism in fashion, the interaction between cubism and fashion, and particularly to implement a women's clothing design with the influence of cubism. The importance of the research can be found in the adaptability of the basic principles of cubism to the clothing industry and the realization of an original clothing design with the help of the collage technique as well as the ability to reflect the geometric fragmentation technique on the clothing patterns, and to offer solutions such as creating a fabric pattern found in cubist works. Its limitation is women's clothing designs, inspired by the basics of cubism, and a women's clothing design practice done by the researcher in line with it. In the method of the research, a literature review suitable for qualitative research was applied, then studies, books, journals, articles and internet resources in this field were examined. After the analysis of the documents obtained, the conducted research was supported by related visual sources. Upon the examination of particular women's clothing designs applied by the researcher, a women's clothing design was drawn and colored in the Adobe Illustrator CC 2017 program, then it was brought to life with a variety of patterns and sewing techniques. In some designs, the geometric fragmentation technique, one of the main principles of cubism, was reflected on the patterns of the clothing, while in the others, different materials, other than newspaper clippings and fabrics giving the impression of a painting, were used as part of the collage technique in cubism. In many designs, patterns were created with that inspiration and reflected on fabric surfaces. Accordingly, a women's clothing design application was conducted to the fabric surfaces and patterns of the design with reference to the principles of cubism. In the conclusion of the research, it was found out that cubism inspired the realization of women's clothing designs.