Emisyon ticareti ve karbon piyasalarının firma değerine olan etkisi
The effect of emission commercial and carbon markets to company value
- Tez No: 711876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
İnsanların sınırsız ihtiyaçları ve kaynakların giderek kıtlaşması ile emisyon ticareti ve karbon piyasaları önem kazanmıştır. Yapılan kaynak israfları neticesinde doğa doğrudan ya da dolaylı olarak etki altında kalmaktadır. Zararlı gazların atmosfere salınımının giderek artması ile iklimlerde değişmeler yaşanmaktadır. Atmosferde biriken sera gazlarının iklime etkisini azaltmak amacıyla Kyoto Protokolü imzalanmıştır. Protokol' ün imzalanması ile atılan ilk adımlar EK-1 ve EK-2 ülkelerinin karbon salınımına yönelik sınırlama getirmektedir. Emisyon ticaretinin yapılabilmesi için tarafların karbon salımlarına yasal olarak bağlayıcı bir sınır getirmeyi öngörmektedir. Ancak Türkiye' de böyle bir zorunluluk olmamakla birlikte tamamen gönüllülük esasına dayalı gönüllü emisyon ticareti yapılmaktadır. Karbon salınımına taraf olan ülkeler yasal olarak bağlayıcılık altındadır. Salım azaltımını belgelendirmek için taahhütlerin yapılması ile birlikte ülkelere sınırlama getirilmektedir. İnsan faaliyetlerinin çevreye verdiği zarar sonucunda atmosfere salınan karbon ile birlikte karbon ayak izi ve ekolojik ayak izi ortaya çıkmaktadır. Karbon ayak izi ve ekolojik ayak izi hesaplamaları yapılarak karbon salınımının etkileri ölçülmektedir. Ortaya çıkan etkilerin azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılarak karbon salınımının en aza inmesi sağlanmakta ayrıca firmalar üretim, nakliye vb. süreçlerine varana kadar açığa çıkan karbon salınımının firma değerine etki etmesi söz konusu olacaktır. Çalışmanın amacı emisyon ticareti ve karbon piyasalarının firma değerine olan etkisini ortaya koymak ve hipotezlerle birlikte BIST' te işlem gören yirmi firmanın karbon salınımı sonucunda firma değerlerinde ne derece etkisi olduğunu ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Emissions trading and carbon markets have gained importance with the ever-increasing needs of people and the scarcity of resources. As a result of the wastage of resources, the nature is either directly or indirectly affected. There is a change in climates with increasing emissions of harmful gases into the atmosphere. The Kyoto Protocol was signed to reduce the climate impact of greenhouse gases accumulated in the atmosphere. The first steps taken with the signing of the Protocol imposes a limitation on the carbon emission of the Annex-1 and Annex-2 countries. It envisages introducing a legally binding limit on the carbon emissions of the parties in order to carry out the emission trade. However, Turkey 'is also made voluntary emissions trading based on entirely voluntary even though such a requirement. Countries that are party to carbon emissions are legally binding. Restrictions are imposed upon countries with commitments to document emission reduction. The carbon footprint and ecological footprint appear with the carbon emitted to the atmosphere as a result of the damage caused by the human activities to the environment. Carbon footprint and ecological footprint calculations are made and the effects of carbon emission are measured. Efforts are made to reduce the effects of carbon emissions by minimizing the production and transportation. carbon emission released until the process reaches the value of the company will be in question. The aim of this study is to reveal the effect of emission trade and carbon markets on firm value and to determine the effect of the twenty firms which are traded in the BIST together with the hypotheses on the company values as a result of carbon emission.