Bazı 3-arilamino-5-ariloksimetil (1,2,4) triazol türevlerinin sentezi ve antimikrobiyal etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 71191
  2. Yazar: KADRİYE BENKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF DEMİRAYAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Bu çalışmada, otuzdört yeni 3-arilammo-5-ariloksimetü[l,2,4]triazol türevi bileşik, S-Metüarilizotiyoüronyum iyodür türevlerinin piridin içerisinde uygun fenoksiasetilhidrazidleriyle ısıtılması sonucunda sentezlenmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapılan, UV, İR, H-NMR ve MASS spektroskopik verileri ve elementel analiz sonuçlan yardımıyla aydınlatılmıştır. Bileşiklerin antibakteriyel ve antifungal etkileri tüp dilüsyon tekniği ile incelenmiş, sonuçlar MtK (ug/ml) olarak elde edilmiştir. Bileşiklerimizin gösterdikleri etkilerin sübstitüentlere göre sınıflandırılabilir olmadıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, thirtyfour new 3-arylamino-5-ariloksimetil[ 1,2,4]- triazole derivatives were synthesized reacting S-methylarylisothiouronium iodid derivatives with the appropriate phenoxyacetylhydrazides in pyridine. The structures elucidation of the compounds were performed by UV, IR, H-NMR ve MASS spektroskopic data and elemental analyses results. Antibacterial and antifungal activities of the compounds were examined and the results were given as MIC (ug/ml). As antimicrobial activity is concerned no significant difference was observed amoung substituents. u