Çocuklarda dijital bağımlılığın öncülleri ve ardılları: Bir metasentez çalışması
Predecessors and successors of digital addiction in children: A metasynthesis study
  1. Tez No: 711920
  2. Yazar: EBRU ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TAYYAR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç:Bu araştırmada dijital bağımlılığa etki eden faktörler ve dijital bağımlılığın ardıllarıdaha önce yapılmış araştırma sonuçlarına dayalı olarak tematik şekilde ortaya koymak amaçlanmıştır. Materyal ve Metot:Dijital bağımlılığın öncüllerini ve ardıllarını ele alan bu araştırmada metasentez yöntemi kullanılmıştır. YÖK Ulusal Tez Merkezi, Google Akademik ve DergiPark veri tabanlarında tarama yapılarak dijital bağımlılıkla ilgili daha önce yapılmış çalışmalara ulaşılmıştır. Tarama yapılırken dijital bağımlılık, akıllı telefon bağımlılığı, internet bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı, dijital oyun bağımlılığı, televizyon bağımlılığı anahtar kelimeleri kullanılmıştır. Tarama sonucunda 230 yüksek lisans tezi, doktora tezi ve 249 makale olmak üzere toplam 479 çalışmaya ulaşılmıştır. Dahil etme ve hariç tutma kriterleri çerçevesinde yapılan değerlendirme sonucunda ölçütleri karşılayan178 tez ve 80 makale olmak üzere toplam 258 çalışma araştırmaya dahil edilmiştir. Bulgular:Yapılan bu çalışmada çocukları dijital bağımlılığa iten öncüller aile, çevre, kişisel faktöler, kullanım amacı ve şekli, okul değişkeni, diğer bağımlılıklar, dijital cihazlar, dijital uygulamalar, ev ortamı, sosyal ağ, farklıaktivitelere zaman ayırma olarak belirlenirken; çocuklarda dijital bağımlılığın sonuçları ise çevre ve aile ile ilişkiler, sağlık, psikolojik faktörler, okul yaşantısı, dijital araç ve ağlara erişim sıklığı ve siber zorbalık olarak bulgulanmıştır. Sonuç:Dijital bağımlılığın öncülleri aile, çevre, kişisel, kullanım amacı ve şekli, okul değişkeni, diğer bağımlılıklar, dijital cihazlar, dijital uygulamalar, ev ortamı, sosyal ağ, farklı aktivitelere zaman ayırma temaları altında toplandığı; dijital bağımlılığın ardılları ise çevre ve aile ile ilişkiler, sağlık, psikolojik faktörler, okul yaşantısı, dijital araç ve ağlara erişim sıklığı ve siber zorbalık temaları altında toplandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to reveal the factorc affecting digital addiction and the successors of digital addiction in a thematic way based on previous research results. Material and Method: Metasynthesis method was used in this research, which deals with the antecedents and successors of digital addicion. Previous studies on digital addiction were reached by scanning the databases of YÖK National Thesis Center, Google Scholar and Dergipark. While scanning, the keywords digital addiction, smartphone addiction, internet addiction, social media addiction, digital game addiction, television addiction were used. As a result of the search, a total of 479 studies, including 230 master's theses, doctoral theses and 249 articles, were reached. As a result of the evaluation made within the framework of inclusion and exclusion criteria, a total of 258 studies, 178 theses and 80 articles, were included in the research. Results: In this study, the antecedents that push children to digital addiction were determined as family, environment, personal factors, purpose and style of use, school variable, other addictions, digital devices, digital applications, home environment, social network and time for different activities; The results of digital addiction in children were found to be relations with the environment and family, healty, psychological factors, school life, frequency of access to digital tools and networks and cyberbullying. Conclusion: The antecedents of digital addiction are grouped under the themes of family, environment, personal, purpose and form of use, school variable, other addictions, digital devices, digital applications, home environment, social network, spending time for different activities; It has been concluded that the successors of digital addiction are grouped under the themes of relations with the environment and family, healty, psychological factors, school life, frequency of access to digital tools and network and cyberbullying.