Mısır irmiğinden imal cipslerde likit kromatografi/kütle spektromatografisi yöntemi ile mikotoksinlerin araştırılması
Investigation of mycotoxins with liquid chromatography/mass spectromatography method in chips made from corn semolina
  1. Tez No: 711919
  2. Yazar: OKTAY SAMADZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KEMAL BÜYÜKÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yasal merci tarafından yıllık denetim planlarında düşük risk grubunda değerlendirildiği için seyrek olarak numune alınıp, seyrek olarak analize tabi tutulan mısır irmiği cipsleri ihtiva etmeleri muhtemel mikotoksinler (küf toksinleri) açısından oldukça riskli ürünlerdir. Özellikle çocuklar tarafından sıklıkla ve yoğun olarak tüketilen ve pandemi döneminde de tüketim miktarları artan bu ürünlerin uzun vadede oluşturacağı sağlık risklerinin öngörülebilmesi ve gerekli önlemlerin alınabilmesi önem arz etmektedir. Son yıllarda mikotoksin analizi konusundaki en büyük gelişme, HPLC (yüksek basınçlı sıvı kromatografi)'nin dedektör olarak kütle spektrometresi (MS) ile birlikte kullanımı olmuştur. Elektrosprey iyonizasyon (ESI) veya atmosferik basınç kimyasal iyonizasyon (APCI) ara yüzlerini kullanan LC-MS/MS analiz yöntemi, kolaylığı, yüksek hassasiyeti ve doğruluğu nedeniyle örneklerimizde Aflatoksin B1, Toplam Aflatoksin (B1+B2+G1+G2), Okratoksin A (OTA), Zeralenon (ZEA), Deoksinivalenol (DON), Fumonisin B1 (FB1), Fumonisin B2 (FB2), Sitrinin (CIT), HT-2 ve T-2 mikotoksin analizleri için kullanılmıştır. Örnek olarak toplanan 100 mısır irmiği cipsinden 3 örnekte Aflatoksin B1 ve toplam Aflatoksin (B1+B2+G1+G2) ve 2 örnekte Fumonisin FB1, Fumonisin FB2 tespit edilmiştir. 3 örnekte tespit edilen Aflatoksin B1 ve toplam Aflatoksin (B1+B2+G1+G2) değerlerinin“Türk Gıda Kodeksi Bulaşanlar Yönetmeliği”nde belirlenen limitleri aştığı tespit edilmiştir. Hiçbir örnekte OTA, ZEA, Sitrinin, HT-2 ve T-2 mikotoksinleri tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Since they are evaluated in the low risk group in the annual inspection plans by the legal authority, corn semolina chips, which are sparsely sampled and analyzed sparsely, are very risky products in terms of mycotoxins (mold toxins) likely to contain. It is important to foresee the long-term health risks of these products, which are consumed frequently and intensely by children, and whose consumption increases during the pandemic period, and to take the necessary precautions. The greatest development in mycotoxin analysis in recent years has been the use of HPLC (high pressure liquid chromatography) as a detector, together with mass spectrometry (MS). LC-MS/MS analysis method using electrospray ionization (ESI) or atmospheric pressure chemical ionization (APCI) interfaces, in our samples Aflatoxin B1, Total Aflatoxin (B1+B2+G1+G2), Ochratoxin A ( OTA), Zeralenone (ZEA), Deoxynivalenol (DON), Fumonisin B1 (FB1), Fumonisin B2 (FB2), Citrine (CIT), HT-2 and T-2 were used for mycotoxin analysis. Aflatoxin B1 and total Aflatoxin (B1+B2+G1+G2) were detected in 3 samples and Fumonisin FB1, Fumonisin FB2 were detected in 2 samples from 100 corn semolina chips collected as samples. It was determined that Aflatoxin B1 and total Aflatoxin (B1+B2+G1+G2) values detected in 3 samples exceeded the limits determined in the“Turkish Food Codex Contaminants Regulation”. OTA, ZEA, Citrine, HT-2 and T-2 mycotoxins could not be detected in any of the samples.