Düşük over rezervi nedeniyle koh uygulanan hastaların amh düzeylerine göre siklus özelliklerinin ve siklus başarılarının değerlendirilmesi
Evaluation of cycle characteristics and cycle successes according to amh levels of patients who underwent koh due to low ovarian reserve
  1. Tez No: 711945
  2. Yazar: SEDA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve​ Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamızın sonucuna göre; AMH değeri 0,32'nin altında olan hastalarda prognoz çok kötüyken, AMH değeri 0,33 ve üzerinde olan hastalarda daha iyi klinik sonuçlar elde ettik. AMH'sı 0,32 ve altında başka parametrelere ihtiyaç kalmaksızın yalnızca AMH değerine bakarak daha düşük peak E2, daha az sayıda oosit, daha az canlı doğum elde edilmesini öngörebiliyor iken; AMH'sı 0,33 ve üstünde olan hastalarda AMH değerine ek olarak bazal FSH, AFS gibi veriler eşliğinde değerlendirmenin daha uygun olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
According to the results of our study; While the prognosis was very poor in patients with an AMH value below 0.32, we had better clinical results in patients with an AMH value of 0.33 and above. While AMH of 0.32 and below can predict lower peak E2, fewer oocytes and fewer live births by only looking at the AMH value, without the need for other parameters; We think that it would be more appropriate to evaluate patients with an AMH of 0.33 and above, in addition to the AMH value, in the presence of data such as basal FSH and AFS.