2005 - 2011 yılları arasında Süleymaniye Doğumevi kolposkopi ünitesine başvuran anormal servikal smear sitolojili hastaların histopatolojik değerlendirilmesi ve demografik analizi
Histopathological evaluation and demographic analysis of patients with anormal cervical smear cytology applying to the colposcopy unit of The Suleymaniye Training and Research Hospital between 2005 - 2011
- Tez No: 711946
- Danışmanlar: DR. ÖZHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Süleymaniye Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Kliniğimizde uygulanan sitolojik tarama programında; 2005 – 2011 tarihleri arasında anormal servikal sitolojili 1015 hastanın kolposkopik biyopsi ve tedavi sonuçları retrospektif olarak incelendi. Demografik analizleri yapıldı,risk faktöleri belirlendi. Kanserli 10 vaka ayrıca ayrıntılı olarak incelendi. Demografik olarak incelendiğinde; anormal servikal smear anormalliği tanısı alma yaşı 40 - 49 arasıdır. Median başvuru yaşı ise 39 idi. Hastaların % 92.1'i evli, % 93.6'sı bir kez evlenmişti. Hastaların % 73.5'u multipar olup ortalama doğum sayısı 2 idi. Hastaların % 46.6'sı hiç küretaj yaptırmamış,ortalama küretaj sayısı 1 idi. % 90'lık grup sigara kullanmıyordu. Hastaların % 50.5'i 20 yaşından önce evlenmişlerdir. Ortalama evlilik yaşı 19 idi.Hastalar arasında en fazla başvurulan doğum kontrol yöntemi % 33.7 ile koitus interruptus idi. Çalışmamızda anormal sitoloji yüzdeleri ASC-US % 63.4, LGSİL % 30.3, HGSİL % 5.2, ASC-H % 0.7, AGUS % 0.4 olarak bulundu. ASC-US / LGSİL oranı 2.088 idi. Literatürden farklı olarak daha fazla ASC-US ve LGSİL, buna karşılık daha az HGSİL saptandı. ASC-US grubundaki biyopsi sonuçlarına bakıldığında; CIN I oranı % 51.3 ile literatüre benzer bulunurken, CIN II/III oranı ise % 7.1 ile literatür oranlarından 2 - 3 kat daha az idi. LGSİL grubundaki biyopsi sonuçlarında CIN II ve daha yüksek gradeli lezyon oranı % 11.22 ile literatür değerlerine yakındı. HGSİL grubunda CIN II/III saptanma yüzdesi % 66.03 ile literatürde verilen değerlere benzer, invaziv kanser oranı % 11.32 ile literatürden 5 – 6 kat daha fazla gözlendi. Servikal sitopatoloji sonuçları oransal olarak literatür ile benzer çıktı. ASC-US / LGSİL oranı laboratuar güvenilirliğini ortaya koydu. ASC-US grubunda histopatolojik olarak % 51.3 oranında düşük gradeli lezyon saptandı. Bu oran ASC-US takibinin ne kadar önemli olduğunun göstergesidir. LGSİL ve HGSİL gruplarında yüksek gradeli lezyon saptanma oranları literatür verilerine benzer bulunmuştur. Özellikle HGSİL'deki % 66.03'lük yüksek gradeli lezyon saptanma oranı tedavide geç kalınmaması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak servikal sitolojik anormallikler uygun takip ve tedavi yöntemleriyle invaziv serviks kanserine ilerlemeden kontrol altına alınabilmektedir.
Özet (Çeviri)
According to the cytologic screening programme used in our clinic; colposcopic biopsy and treatment results of 1015 patients with anormal cervical cytology, between the years 2005 - 2011, examined retrospectively. Demographic analyses were done and risk factors were defined. In addition 10 case with cancer was examined in detail. When examined demographically; most frequent age group was between 40 - 49 years and median age of reference was 39. 92.1 % of patients was married and 93.6 % of patients was married once. 73.5 % of patients was multipar and median parity number was two. 46.6 % of patients had no curretage, median curretage number was one. 90 % of patient group had no cigarette smoking. In the group of 50.5 %, marriage age was under 20 years while median marriage age was 19. The most referred contraception method was coitus interruptus with ratio 33.7 %. In our study, anormal cytology results were defined as ASC-US 63.4 %, LGSIL 30.3 %, HGSIL 5.2 %, ASC-H 0.7 %, AGUS 0.4 %. Ratio of ASC-US / LGSIL was 2.088. As a differance from literature, more ASC-US and LGSIL but less HGSİL was found. When looked for biopsy results in ASC-US group; while ratio of CIN I with 51.3 was found as the level like literature, ratio of CIN II/III with 7.1 % was less than literature 2 – 3 fold. CIN II and higher grade lesion ratio in biopsy results of LGSIL with 11.22 % was nearly with literature. While percentage of CIN II/III in HGSIL group with results of 66.3 % was as the level like literature, invasive cancer ratio with 11.32 % was observed 5 - 6 fold more than literature. Cervical cytopathology results were relatively similar with the literature. ASC-US / LGSİL rate showed that the reliability of the laboratory. Histopathologically in ASC-US group, low-grade lesions in the rate of 51.3 % was determined. This ratio is an indication of the importance of ASC-US follow-up. High-grade lesion detection rates in HGSİL and LGSİL groups was similar to literature data. Especially in HGSİL cases, high-grade lesion detection rate of 66.03 % shows the need for not to delay in treatment. As a result, with appropriate follow-up and treatment methods cervical cytological abnormalities can be controlled before advance to invasive cervical cancer.