Eğitim çalışanlarının sendikaların mevcut durumuna ve sendikalardan beklentilerine ilişkin görüşleri
The opinions of education staff about the existing situation of unions and their expectations from unions
  1. Tez No: 711952
  2. Yazar: AHMET GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BOZBAYINDIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim çalışanlarının görüşleri bağlamında eğitim sendikalarının yapmış olduğu çalışmalar ve eğitim çalışanlarının eğitim sendikalarından beklentilerini belirlemektir. Bu çalışmada nitel araştırma desenlerinden olgu bilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Gaziantep ilinde görev yapan; il milli eğitim müdürü, il milli eğitim müdür yardımcıları, ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri, maarif müfettişleri, okul müdürleri, okul müdür yardımcıları, şefler, memurlar ve yardımcı hizmetler sınıfı personelleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; eğitim sendikalarının sağlık, kültür, sosyal yaşam ve mesleki gelişime katkı sağlama, kadın eğitim çalışanları, eğitim çalışanı emeklileri, eğitim, öğretim ve müfredat, fırsat ve imkân eşitliği, özlük, sosyal ve mali haklar ile ilgili yasa ve yönetmelikler, milli, manevi ve kültürel değerler, din eğitimi, çalışma ortamlarının fiziki ve sosyal açıdan iyileştirilmesi, temel hak ve özgürlükler ve birlik, beraberlik ve iş birliği sağlama alanlarında çalışmalarının olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada eğitim sendikalarının en fazla sağlık, kültür, sosyal yaşam, mesleki gelişim ve eğitim-öğretim ve müfredat alanlarında çalışmalar yaptığı tespit edilmiştir. Eğitim sendikalarının en az çalışma yaptıkları alanların ise eğitim çalışanları emeklilerinin haklarını iyileştirme ve eğitim çalışanları arasında birlik, beraberlik ve işbirliği sağlama alanlarında olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Eğitim sendikalarından beklentiler de yukarıda belirtilen alanlar ile benzer şekildedir. Eğitim sendikalarından en fazla beklenti duyulan alanlar; sağlık, kültür, sosyal yaşam, mesleki gelişim ve eğitim çalışanları emeklilerine yönelik çalışmaların yapılmasıdır. Araştırmada elde edilen bulgulara ve sonuçlara göre; eğitim sendikaları üyeleri ile birlikte eğitim-öğretim ile ilgili, alanda ve uygulamada yaşanan sorunların tespitine ve çözümüne yönelik bilimsel çalışma ve projeler ile aktif rol almalıdır. Ayrıca eğitim sendikaları kendi aralarında işbirliği içinde hareket ederek çalışanların özlük, mali ve sosyal haklar gibi temel hak ve özgürlüklerini sağlamalı; öğretmenlerin mesleki ve sosyal gelişimlerini sağlayıcı etkinlikler düzenlemeli ve emeklilerin ve kadın öğretmenlerin haklarını ve beklentilerini dikkate alan çalışmalar yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the works of the unions and the expectations from them in the context of the opinions of the education staff.“Phenomenological”research design, which is among the qualitative research designs, has been used in this study. The study group of this research is composed of the provincial national education director, the provincial national education assistant directors, the district national education directors, branch managers, education inspectors, school principals, school vice principals, chiefs, officers and supporting service staff, working in Gaziantep in 2018-2019 academic year. In this research, the semi-structured interview method is used as the data collection tool. The data has been analyzed with descriptive analysis method. According to the findings obtained from the research; it has been determined that education unions have been working in the fields of contribution to health, culture, social life and professional development, women education staff, retired education staff, education and curriculum, equality of facility and opportunity, laws and regulations on the personal, social and financial rights, national, moral and cultural values, religion education, physical and social improvement of working environments, basic rights and freedoms and providing unity, solidarity and cooperation. In the research, it has been obtained that education unions have the most work in health, culture, social life and professional development and education and curriculum. It has been concluded that the education unions have been working in the fields of retired education staff and unity, solidarity and cooperation between education staff least. Similarly, the expectations from the education unions are related to the fields mentioned above. The areas where the most expectations from the education unions are health, culture, social life, professional development and retired education staff. According to the findings and the conclusions of the research; the education unions, together with their members must be actively involved with scientific works and projects to identify and resolve problems in the field and practice related to education. Furthermore, education unions should act in cooperation and work on the basic rights and freedoms such as personal, financial and social rights, organize activities that provide Professional and social development for teachers, and study by taking into account the rights and expectations of retired education staff and female teachers.