Öğretim elemanlarının görüşlerine göre yükseköğretimde sınıf yönetimi
Classroom management in higher education according to the views of the faculty members
- Tez No: 711951
- Danışmanlar: PROF. DR. F. AYŞE BALCI KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırmanın amacı yükseköğretimde sınıf yönetimini öğretim elemanlarının görüşlerinden hareketle derinlemesine ve bütüncül bir bakış açısıyla tartışmaya açmaktır. Bu kapsamda öğretim elemanlarının sınıf yönetimine bakış açıları, yükseköğretimde sınıf yönetimini etkileyen unsurlar, yükseköğretimde sınıf yönetiminin boyutları, yükseköğretimde sınıf yönetimi eğitimi içeriğine yönelik ihtiyaç ve öneriler ile ilgili görüşleri incelenmiştir. Bu çalışmada yükseköğretimde sınıf yönetimini bütüncül bir yaklaşımla anlamak hedeflenmiştir. Bu kapsamda nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik desen tercih edilmiş ve görüşme tekniği kullanılarak öğretim elemanı görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılında Mersin Üniversitesi, Eğitim Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi'nde görev yapan 20 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Bu öğretim elemanlarının 9'u eğitim fakültesinde, 11'i fen-edebiyat fakültesinde görev yapmaktadırlar. Araştırmanın çalışma grubu kavramsal çeşitliliğe ulaşmak ve farklı bakış açılarını görebilmek amacıyla iki fakülteden farklı bölümlerden amaçlı örneklem metotlarından maksimum çeşitlilik tekniği kullanılarak oluşturulmuştur. Araştırmanın verileri betimsel analiz basamakları izlenerek analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları genel olarak değerlendirildiğinde öğretim elemanlarının yükseköğretimde sınıf yönetimini çoğunlukla diğer kademelerden farklı olarak değerlendirdiği ve tartışmaya değer bulduğu gözlemlenmiştir. Katılımcılara göre yükseköğretimde sınıf yönetimini öğrenci özellikleri, öğretim elemanı özellikleri ve yükseköğretim sistemiyle ilgili unsurlar etkilemektedir. Bulgulara göre yükseköğretimde sınıf yönetiminin“öğrenci davranışlarının yönetimi”,“öğretimin yönetimi,”“öğrenci sayıları/sınıf büyüklüğü”,“mekan”,“iletişim”,“teknoloji”ve“motivasyon”olmak üzere 7 boyutu olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yükseköğretimde görev yapacak öğretim elemanlarının sınıf yönetimi eğitimi almaları gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Yükseköğretimde sınıf yönetiminin boyutlarına ilişkin görüşler katılımcıların fakültesine göre değişiklik göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to discuss classroom management in higher education with an in-depth and holistic perspective based on the views of faculty members. In this context, the views of faculty members on classroom management, the factors affecting classroom management in higher education, the dimensions of classroom management in higher education, the needs and suggestions for the content of classroom management education in higher education were examined. In this study, it is aimed to understand classroom management in higher education with a holistic approach. In this context, the phenomenological design was preferred among the qualitative research designs and the opinions of the faculty members were sought by using the interview technique. The study group consists of 20 faculty members working at Mersin University, Faculty of Education and Faculty of Arts and Sciences in the 2020-2021 academic year. 9 of these faculty members work in the faculty of education, and 11 of them work in the faculty of arts and sciences. The study group of the research was formed by using the maximum diversity technique, one of the purposeful sampling methods, from different departments of two faculties in order to reach conceptual diversity and see different perspectives. The data of the research were analyzed by following the descriptive analysis steps. When the findings of the study are evaluated in general, it is seen that the faculty members mostly evaluate classroom management in the higher education as different from other school levels and find it worth discussing. According to the participants, classroom management in higher education is affected by student characteristics, instructor characteristics and elements related to the higher education system. According to the findings, it has been determined that classroom management in higher education has 7 dimensions:“management of student behavior”,“management of instruction”,“number of students/class size”,“space”,“communication”,“technology”and“motivation”. In addition, it was concluded that the instructors who will work in higher education should receive classroom management training. Opinions on the dimensions of classroom management in higher education do not differ according to the faculty of the participants.