Türkiye'de kadın istihdamının tarihçesi ve iyileştirilmesine yönelik atılan adımlar
The history of women's employment in Turkey and steps taken to improve it
- Tez No: 711953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dünya genelinde kadınların iş hayatındaki yeri her zaman tartışma konusu olmuştur. Bu tartışmalar devam ederken ülke ekonomilerinin büyümesi ve kalkınması için yeterince kullanılmayan kadınların iş hayatında yer almalarının önemi yapılan araştırmalarla vurgulanmaya çalışılmaktadır. Bu araştırmaların ortak sonucu nüfusun yarısını oluşturan kadınların işgücü dışında tutulmalarının ekonomik büyüme ve kalkınmayı olumsuz yönde etkilediğidir. Durum ülkemizde de dünyanın kalanından farklı değildir. Türkiye'de istihdam edilen kadın ve erkek işgücü arasındaki fark oldukça fazladır ki bu durum ülkemizde önemli bir kadın nüfusunun potansiyel ekonomik büyümeye katkı veremediği anlamını taşır. Bahsedilen sebeplerden dolayı bu tez çalışmasında öncelikle kadın istihdamı geniş bir açıyla incelenmiş daha sonra kadın istihdamının günümüz Türkiye'sindeki durumu açıklanmıştır. Ardından kadın işgücünün anlamı, mevcut durumu, önemi ve geleceği hakkında bilgi verilmiştir. Kadınların istihdamında geçmişten günümüze hangi hukuki süreçlerin izlendiği, ne gibi değişikliklerin yapıldığı ve hangi hakların kadınlara verildiği ortaya konmuştur. Son olarak kadın istihdamının geleceğinin hangi projeler ile desteklendiği ve hangilerinin uygulanabileceğine değinilmiştir. Bu tez çalışmasında Türkiye ekonomisindeki büyüme oranını hızlandırabilmek için devletin kadın istihdamı için özel bir efor sarf etmesi gereği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Women's place in work life has always been a subject in worldwide. As debates proceed, the importance of women to take place in the work life which is not used adequately for growth and development economy of countries has been highlighted in researches. Mutual result of the researchs is women who comprise half of the popularion it effects the growth and development negatively when being excluded from the laborforce. Situation is not different in our country than rest of the world. The gap between employed men and women is wide in Turkey and that means significant women population cannot contribute potential economic growth in our country. Due to these reasons that mentioned, firstly women employment has been examined widely and than recent status of women employment Turkey has been explained in this study. Subsequently, meaning, recent position and importance of women workforce has been informed. What legal studies women employment has been proceeded, which changes it has been exposed, and what rights has given to women is revealed. Finally, it has been mentioned that which project supports future of women employment or which can be applied. In this study, It is concluded that government should put a special effort on female employment to accelerate the economic growth rate in Turkey's economy.