İlk afebril nöbet ile başvuran hastalarda tekrar etme risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of recurrence risk factors in patients applying wi̇th the first afebrile seizure
- Tez No: 711958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU EKİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Nöbet çocuklarda en sık görülen nörolojik bozukluklardan biridir. Antiepileptik ilaç başlamaya karar verirken nöbet tekrarlaması için risk faktörlerini bilmek çok önemlidir. Bu çalışmada ilk kez afebril nöbet ile başvuran hastalarda nöbet tekrar oranı ve risk faktörlerin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01.06.2015-01.06.2019 tarihleri arasında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi çocuk nöroloji polikliniği ve çocuk acil servise ilk kez afebril nöbet geçirme şikayeti ile başvuran, EEG'si normal olan ve nöbet sonrası en az iki yıl süre geçen hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: 54'ü (%52,9) erkek, 48'i (%47,1) kız toplam 102 hasta çalışmaya dahil edildi. Altmış iki hasta (%60,8) 1-6 yaş arasındaydı. 7-11 yaş arasında 26 hasta (%25,5), 12 yaş ve üzerinde 14 hasta (%13,7) vardı. İlk nöbetini hastaların 20'si (%19,6) uykuda, 82'si (%80,4) uyanıkken geçirdi. Dokuz hastanın (%8,8) ilk nöbeti fokal iken, 93 hastanın (%91,2) jeneralize idi. Nöbet süresi sekiz hastada (%7,8) 0.05). Sonuç: İlk afebril nöbetten sonra antiepileptik ilaca hangi hastada başlanacağına karar vermek çok önemlidir. Bu çalışmada hastaların %21,6'sında nöbet tekrarladı. Nöbet tekrarlama zamanı ortanca değeri 3 ay olarak saptandı. İlk nöbeti 7-11 yaşta geçirmek, nöbet süresinin beş dakikadan uzun sürmesi ve nöbetin uykuda olması risk faktörü olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Seizure is one of the most common neurological disorders in children. It is very important to know the risk factors for seizure recurrence when deciding to start an antiepileptic drug. In this study, it was aimed to determine the seizure recurrence rate and risk factors in patients presenting with afebrile seizure for the first time. Materials and Methods: Patients who applied to the pediatric neurology outpatient clinic and pediatric emergency service of Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between 01.01.2016-01.01.2020 with the complaint of first afebrile seizure, whose EEG was normal and at least two years after the seizure were evaluated retrospectively. Results: A total of 102 patients, 54 (52.9%) male and 48 (47.1%) female, were included in this study. Sixty-two patients (60.8%) were between the ages of 1-6. There were 26 patients (25.5%) between the ages of 7-11, and 14 patients (13.7%) aged 12 years and over. Twenty (19.6%) of the patients had their first seizure while asleep, while 82 (80.4%) were awake. While the first seizure was focal in nine patients (8.8%), it was generalized in 93 patients (91.2%). Seizure duration was 0.05). Conclusion: It is very important to decide in which patient to start antiepileptic drug after the first afebrile seizure. In this study, seizures recurred in 21.6% of the patients. The median seizure recurrence period of the patients was 3 months. Experiencing the first seizure at the age of 7-11, lasting more than five minutes, and being asleep were found to be risk factors.