Türkiye örneği ışığında uluslararası hukukta mülteciler
Refugees in internationl law in the light of Turkish case
- Tez No: 711965
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 376
Özet
İşbu çalışma geçmişten günümüze Türk mülteci hukuku düzenleme ve uygulamalarının uluslararası mülteci hukukunun kaynakları ile ne kadar uyumlu olduğu sorusuna cevap bulmayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede tezin ana araştırma sorusu cevaplanmaya çalışılırken mülteci hukukuna ilişkin Türk hukukuna has terminolojik hususlar uluslarararası kaynaklarda kullanılan göç terminolojisi ile ele alınmış;“mülteci”kavramının ve bunun getirdiği hukuki statünün uluslararası hukukta doğuşu ve şekillenişi ortaya konmuştur. Çalışmada, mülteci hukukunu şekillendiren uluslararası kaynakları ele alırken 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nun oluşturulması sürecinde yol gösterici olan Avrupa Birliği'nin bu yöndeki düzenlemeleri üzerinde durarak Avrupa Ortak Sığınma Sistemi'nin mültecilere ilişkin düzenlemelerinin Türk mülteci hukukundaki etkilerinin tarihsel ve hukuki gelişimi incelenmiştir. Çalışma kapsamında ele alınan uluslararası düzenlemelere ek olarak son bölümde özellikle Avrupa Birliği Mevzuatına uyum sürecinde Türkiye'nin mevcut iltica sistemine ilişkin başlattığı yasal çalışmalar paralelinde Geri Kabul Antlaşmaları Avrupa Birliği üye devletlerinin ortak göç politikasında önemli bir yere sahip olan ve Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 1 Ekim 2014 tarihinde yürürlüğe giren“Geri Kabul Antlaşmaları”özelinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to answer the question of how compatible are Turkish Refugee Law regulations and practices from past to present with the sources of International Refugee Law. The main research question is answered through the contextualization of terminological aspects that are pertained to Turkish law with the immigration terminology used in international sources and presentation of the birth of the“refugee”concept, its development, and resulting legal status in international law. In the study, under the international sources, guiding European Union legislation for the creation of the Law no 6458 titled Foreigners and International Protection Law and the historical effects of the European Common Asylum System to the Turkish Refugee Law and its legal development are examined. In addition to the international regulations considered within the framework of this study, in the last section this study evaluates the Readmission Agreements, which commenced with the legal efforts made to the existing Turkish asylum system parallel to the process of adaptation to the European Union Legislation, specifically through the“Readmission Agreements”entered into force on 1 October 2014 between Turkey and the EU and which have an important place in the common asylum policy of the European Union Member States.