Valproik asit, hepatosteatoz ve serum betatrofin ilişkisi
- Tez No: 711970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ÇOKYAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda shearwave elastografi ile epilepsili çocuklarda kronik valproik asit/sodyum valproat kullanımına bağlı nonalkolik yağlı karaciğer hastalığı gelişip gelişmediği ve obezite, insülin direnci ve serum betatrofin düzeylerinin ilişkisi araştırılacaktır. YÖNTEM: Epilepsi tanısıyla en az 3 ay valproik asit/sodyum valproat monoterapisi aldığı tespit edilen 36 hasta ile fazla kilo/obezitesi olan antiepileptik ilaç kullanmayan 40 olgu çalışmaya dahil edildi. Olguların başvuru esnasında gerekli muayeneleri yapıldıktan sonra boy, kilo, vücut kitle indeksi ölçülüp puberte evresine bakıldı. Serum betatrofin düzeyi, glukoz, insülin, ALT, AST, HDL, LDL, total kolesterol, trigliserid, serum valproik asit düzeyleri için venöz kan örneği alındı ve uygun şartlarda saklandıktan sonra ELISA yöntemi ile çalışıldı. Shearwave elastogrofi tekniği ile hepatosteatoz varlığı ve evresi değerlendirildi. Ölçümler Samsung RS80A Prestige ultrason cihazıyla yapıldı. BULGULAR: Çalışmamızda VPA ve Obez grupları arasında hepatosteatoz açısından anlamlı bir farklılık saptamadık. Obez grupta insülin, HOMA-IR, LDL, TG artmış sonuçlanmasına rağmen betatrofin değerinde her iki grupta farklılık saptanmadı. Steatoz olmayan grupta elastisite 4,78 ±0,91 kPa, steatoz olan grupta ise 8,9 ± 3,4 kPa olarak sonuçlandı. SONUÇ: Valproik asit kullanan hastalarda insülin direnci yoktu ve insülin direnci ile betatrofin arasında anlamlı bir ilişki saptayamadık. Shearwave elastografinin hepatosteatozu değerlendirmede güvenilir bir yöntem olduğu sonucuna vardık. ANAHTAR KELİMELER: Valproik asit, hepatosteatoz, betatrofin
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, it will be investigated whether nonalcoholic fatty liver disease develops due to chronic valproic acid/sodium valproate use in children with epilepsy using shearwave elastography and the relationship between obesity, insulin resistance and serum betatrophin levels. METHODS: Thirty-six patients with a diagnosis of epilepsy who were diagnosed with valproic acid/sodium valproate monotherapy for at least 3 months, and 40 patients with overweight/obesity who did not use antiepileptic drugs were included in the study. After the necessary examinations were made at the time of admission, height, weight and body mass index were measured and the pubertal stage was checked. Venous blood samples were taken for serum betatrophin level, glucose, insulin, ALT, AST, HDL, LDL, total cholesterol, triglyceride, and serum valproic acid levels and were studied by ELISA method. Stage of hepatosteatosis were evaluated with shearwave elastography technique. Measurements were made with the Samsung RS80A Prestige ultrasound device. RESULTS: In our study, we did not detect a significant difference between the VPA and Obese groups in terms of hepatosteatosis. Although insulin, HOMA-IR, LDL, and TG increased in the obese group, no difference was found in betatrophin values in both groups. The elasticity was 4.78 ±0.91 kPa in the non-steatosis group and 8.9 ± 3.4 kPa in the steatosis group. CONCLUSION: There was no insulin resistance in patients using valproic acid, and we could not detect a significant relationship between insulin resistance and betatrophin. We concluded that shearwave elastography is a reliable method for evaluating hepatosteatosis. KEYWORDS: Valproic acid, hepatosteatosis, betatrophin