Hukuki nihilizm
Legal nihilism
- Tez No: 711989
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SÜZGÜN ŞAHİN ÜNVER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 239
Özet
Hukuk kuramları tarihsel süreçte felsefedeki, doğa bilimlerindeki ve sosyal bilimlerdeki gelişmelerden, değişimlerden doğrudan etkilenmektedir. Hukuk âdeta bunlara göre ikincil planda kalmaktadır. Bu nedenle hukukun doğa bilimleri gibi bir bilim olabileceği ya da hukukun bir sosyal bilim olabileceği düşüncelerinden, hukukun tamamen ve kaçınılmaz olarak politik olduğu düşüncesine kadar geniş bir hukuk kuramı spektrumu mevcuttur. Bu çalışmada 20. yüzyıldaki felsefi gelişmelerden hareketle hukuku yeniden ele alan ve Eleştirel Hukuk Çalışmaları hareketinin en radikal kanadını oluşturan hukuki nihilistler ya da hareketin içerisinde anıldığı şekliyle irrasyonalistler irdelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde nihilizm teriminin felsefi tartışmalarda hangi bağlamlarda, ne anlama gelecek şekilde kullanıldığının ve hukuki düşüncede nihilizm ile neyin işaret edildiğinin ortaya konulması, ayrıca bu ikisi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ardından hukuk kuramında hukuki nihilizmin ortaya çıkmasına yol açan düşünsel süreç ele alınmıştır. İkinci bölümde hukuki nihilistlerin ana akım hukuk kuramlarına ve hukuk pratiğine yönelttikleri eleştirilere yer verilmiştir. Böylece hukuki nihilistlerin, hukuki realistlerden ve Eleştirel Hukuk Çalışmaları hareketinin diğer üyelerinden olan farklılıklarının ve hukuka biçtikleri rolün ortaya konulması hedeflenmiştir. Son olarak hukuki nihilistlerin savlarına verilen cevaplar ve hem eleştirel hem de liberal kuramcılar tarafından onlara yöneltilen eleştirilere yer verilerek hukuki nihilistlerin geleneksel hukuk kuramı üzerinde yıkıcı bir etki yaratıp yaratmadıkları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Legal theories are directly affected by developments and changes in philosophy, natural sciences, and social sciences throughout the course of history. In fact, law is secondary to them. For this reason, there is a wide spectrum of legal theory, from the idea that law can be a science like the natural sciences or that law can be a social science, to the idea that law is wholly and inescapably political. In this study, legal nihilists, or irrationalists, as they are called in the movement, who reconsidered law based on the philosophical developments in the 20th century and constituted the most radical wing of Critical Legal Studies movement, were examined. In the first chapter of the study, it is aimed to reveal in which contexts and in what way the term nihilism is used in philosophical discussions, what is meant by nihilism in legal thought, and to determine the relationship between these two. Then, the intellectual process that led to the emergence of legal nihilism in legal theory is discussed. In the second chapter, the criticisms of legal nihilists towards mainstream legal theories and legal practice are included. Thus, it is aimed to expose the differences between legal nihilists, legal realists and other members of the Critical Legal Studies movement and the role they assign to law. Finally, it has been evaluated whether legal nihilists have had a destructive effect on traditional legal theory by giving place to the answers given to the arguments of legal nihilists and the criticisms directed to them by both critical and liberal theorists.