Omuz ekleminde proprioseptif duyunun değerlendirilmesi
Measurement of proprioception in shouldr joint
- Tez No: 71199
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma iki ayrı yaş grubunda dominant ve dominant olmayan omuzda proprioseptif duyu eşiğinin belirlenip omuz ekleminin farklı açısal pozisyonlarında, yaş ve cinslere göre gösterebileceği değişiklikleri araştırmak amacıyla, Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek okulu'nda yapılmıştır. Çalışmaya 194 olgu alınmış ve olgular 18-23 yaş (l.grup), 30 yaş ve 30 üstü yaş (2.grup) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Ölçümler Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Ortez Ünitesi'nde geliştirilmiş olan proprioseptif duyu test aletinde yapılmıştır. Alet omuz eldeminin biomekanik özelliklerine uygun olarak tasarlanmış olup, değişen kol uzunluğuna göre ayarlanabilmektedir. Alet 180 ° lik harekete izin vermektedir. Yapılan istatistiksel analizler sonucu en düşük ortalama değerin 0.83° en büyük ortalama değerin 1.34° olduğu bulunmuştur. 1. grupta 45°lik eksternal rotasyon pozisyonu, internal rotasyon yönünde; 90°lik pozisyonda, eksternal rotasyon yönünde; 45°lik eksternal rotasyon pozisyonu, eksternal rotasyon yönünde; dominant ve dominant olmayan omuzlar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken (p< 0.05) 2. grupta fark bulunmamıştır (p> 0.05). Cinslere göre proprioseptif duyu eşikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaz iken (p>0.05), 90°lik pozisyonda, internal rotasyon ve eksternal rotasyon yönünde; 45°lik eksternal rotasyon pozisyonunda ise eksternal rotasyon yönünde iki grup arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Hacettepe University (H.U.) School of Physical Therapy and Rehabilitation for the purpose of determining the sensibility threshold of shoulder proprioception at different angular positions of dominant and nondominant shoulder joints and to study the differences they would show according to age and sex at two different age groups. In addition, the study attempted to determine if there was a relationship between the range of external rotation (ER), neutral (N) and internal rotation (IR) and the threshold of detection of passive motion values. In this study, 194 subjects participated. Subjects were classified into Groupl (18-23 years old) and Group2 (30years old and over). All measurements were done on