Armillaria mellea ve Tricholoma cedretorum'un farklı dozlarının ilave edildiği topraklarda karbon mineralizasyonu
Carbon mineralization in solils with different doses of Armillaria mellea and Tricholoma cedretorum mushrooms
  1. Tez No: 712006
  2. Yazar: SELEN SEYİDE YILMAZ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE SAĞLIKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Osmaniye'nin Hasanbeyli ilçesinde doğal olarak yetişen Armillaria mellea (Vahl) P. Karst. ve Tricholoma cedretorum (Bon) A. Riva mantarlarının toprakları ile farklı dozlarda mantar tozları ilave edilmiş (toprak karbon içeriğine eşdeğer 1/1X, 1/2X ve 1/4X oranda) aynı toprakların karbon mineralizasyonu araştırılmıştır. A. mellea ve T. cedretorum topraklarının bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile 42 günlük karbon mineralizasyon değerleri CO2 respirasyon yöntemi kullanılarak tespit edilmiştir. Toprakların herbirine toprak karbonuna eşdeğer 1/1X, 1/2X ve 1/4X oranlarında karıştırılan mantarlar her iki toprakta mikroorganizma faaliyetini arttırmıştır. A. mellea karıştırılmış toprakta T. cedretorum toprağına kıyasla daha yüksek karbon mineralizasyonu gözlenmiştir. Ayrıca her iki mantar toprağının 1/1 X, 1/2X ve 1/4X dozları kendi içlerinde kıyaslandığında aralarındaki farkın anlamlı olmadığı saptanmıştır (P>0,05). Topraklar karbon mineralizasyon oranları açısından değerlendirildiğinde, Tricholoma ile karşılaştırıldığında tüm dozlarda en yüksek aktivitenin Armillaria'da olduğu tespit edilmiştir. Tüm bu bulguların ışığında mikroorganizmaların mantar ilavelerini organik madde kaynağı olarak kullandıkları sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the soil carbon mineralization of Armillaria mellea (Vahl) P. Karst. and Tricholoma cedretorum (Bon) A. Riva fungi growing naturally in Hasanbeyli district of Osmaniye and the same soils added the different doses of mushroom powder (1/1X, 1/2X and 1/4X equivalent to the soil carbon content) was searched. Some physical and chemical properties and the 42-day carbon mineralization values by CO2 respiration method of A. mellea and T. cedretorum soils were determined. Fungi mixed in 1/1X, 1/2X and 1/4X ratios equivalent to soil carbon in each of the soils increased the microorganism activity in both soils. Higher carbon mineralization was observed in A. mellea mixed soil compared to T. cedretorum soil. In addition, when the 1/1 X, 1/2X and 1/4X doses of both mushroom soils were compared among themselves, it was found that the difference between them was not significant (P>0.05). When the soils were evaluated in terms of carbon mineralization ratios, it was determined that the highest activity was found in Armillaria compared to Tricholoma at all doses. In the light of all these findings, it might be concluded that microorganisms use mushroom additions as a source of organic matter.