Sürekli kemik defektlerinde yönlendirilmiş doku rejenerasyonunun osteogenesis üzerine etkilerinin histopatolojik araştırılması
The histopathological evaluation of the effects of guided tissue regeneration in contiunuity bone defects on osteogenesis
- Tez No: 71208
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ÖZBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
7- ÖZET Çalışmamızda yönlendirilmiş doku rejenerasyonu tekniğinin sürekli kemik defektlerinde greft materyali kullanmaksızın osteogenesise olan etkisini histopatolojik olanak araştırmayı amaçladık. Bu çalışmamızın deneysel kısmını İ.Ü. Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü'nde, 30 adet 400-450 g ağırlığında erkek albino Sprague-Dawley sıçanlarının fibulaları üzerinde gerçekleştirdik. Araştırmamızda deney sıçanlarını 4 ve 8 haftalık iki ana gruba ve her ana grubu bir deney ve iki kontrol olmak üzere üç alt gruba ayırdık: 1. Grup : Bu grupta, kemikle birlikte periost alındı ve membran uygulanmadı. 2. Grup : Bu grupta, sadece kemik alındı, periost korundu ve membran uygulanmadı. 3. Grup : Bu grupta, kemik ve periost alınarak oluşturulan defekte e-PTFE ( Gore-Tex Regeneretive Material® ) membran uygulandı. 4 ve 8 haftalık bekleme süreci sonunda deney hayvanlarını yüksek doz eter ile sakrifiye ettik. Elde ettiğimiz materyallerin histopatolojik değerlendirmesini İ.Ü. Onkoloji Enstitüsü Tümör Patolojisi ve Onkolojik Sitoloji Bilim Dalı'nda gerçekleştirdik. Histopatolojik bulgular modifıye Heiple kemik rejenerasyonu skorlandırma sistemine uygun olarak değerlendirildi. Bulgulann istatistiksel değerlendirilmesi bilgisayarda SPSS-PC programı yardımıyla Ki-kare ve Mann-Whitney U_Wilcoxon Rank Sum W testleri kullanarak yapıldı. İstatistiksel değerlendirme sonrasında enflamatuar yanıt yönünden gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Kemiksel birleşme bakımından periostu korunan gruplar periostsuz gruplardan, membran uygulanan gruplar ise her iki gruptan istatistiksel olarak anlamlı olarak farklı bulunmasına karşın hiçbir grupta tam anlamıyla kemiksel birleşme tespit edilemedi. Kemik iliği oluşumu sadece 8 haftalık ana grubun 51membran uygulanan ait grubunda diğer gruplara göre anlamlı olarak farklı idi. Nekroz oluşumu açısından gruplar arasında istatistiksel anlamda bir fark bulunamadı. Sonuç olarak, YDR tekniğinin kemik oluşumunu önemli oranda artırmasına rağmen sürekli kemik defektlerinde tek başına kullanımının yetersiz olduğunu kanısına varılmıştır. 52
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY THE HISTOPATHOLOGICAL EVALUATION OF THE EFFECTS OF GUIDED TISSUE REGENERATION IN CONTINUITY BONE DEFECTS ON OSTEOGENESIS In our experimental study, we have researched the effects of guided tissue regeneration (GTR) in continuity bone defects on osteogenesis - without using bone graft material - histopathologically. Thirty male albino Sprague - Dawley rats which are 400-450g weighted were used as subjects in this study and this experiment was applied at DETAE ( Experimental Medical Research Institute ). Thirty rats were divided into two main groups. And than the two main groups were divided into three sub groups. One of them is experimental group and other two of them are control groups. 1. First group: In this group we removed periosteum together with bone, and we did not apply membrane. 2. Second group: In this group we only removed the bone, periosteum stayed, and we did not apply membrane. 3. Third group: In this group the bone and periosteum were removed. On the defection caused by the application, we applied expanded-polytetrafluoroethylene (e-PTFE, Gore-Tex® Regeneration Material) membran. Experiment rats were sacrificed with over dose eter at the end of four and eight week postoperative period. Histopathological evaluation of the material used in our experimental study were made at The Department of Tumour Pathology and Oncologic Cytology of the Institute of Oncology of the Istanbul University. Histopatholgical result were evaluated by using modified Heiple Bone regeneration scoring system. 53Statistical evaluation of histopathological results were made by computer with the help of SPSS-PC programme and using Chi-Square and Mann Whitney U_Wilcoxon Rank Sum W tests. The result of the experiment did not show any important statistical difference as enflamatory response amoung groups. Although there is an important statistical difference between the groups which had periosteum saved and not saved.and between the groups on which membrane was applied and the former two groups, but bone union could not be seen in all groups. For the formation of bone marrow there is an only significant difference for subgroup of eight-week main group on which membran applied compared to other groups. There was no significant statistical difference among goups for the formation of necrosis. At last, although the technique of GTR increased the formation of bone, it is not uniquely sufficient for continuity bone defects. 54