Ani çocuk ölümlerinin orta zincir açildehidrogenaz enzim bozukluğu ile ilişkisinin moleküler düzeyde incelenmesi
The Relationship between medium chain acyl coa deficiency and sudden infant death syndrome
  1. Tez No: 71207
  2. Yazar: NİLÜFER BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
6. ÖZET Çalışmamızda ani bebek ölümleri ile orta zincirli yağ asitleri dehidrogenaz ( MCAD) enzim genindeki mutasyonlar arasındaki olası bağıntıyı incelemek amaçlı olarak annelerden alınan 35 örnek ve 35 bebekten alınan kordon kanı kullanılarak MCAD enzim geni incelenmiştir. Toplam 70 örnekten elde edilen DNA'lardan MCAD geni yapısındaki olası mutasyonları inceleyebilmek için Polimeraz Zincir Reaksiyonu ( PCR), restriksiyon enzim kesimi, agaroz jel elektroforezi ve dizileme reaksiyonu teknikleri kullanılmıştır. Çalışmamız sonucunda bebeklerde 4/35 oranında 11. Ekzondaki 11 sıcak noktadan biri olanllöl noktasında heterozigot A1161G mutasyonuna rastlanmış, diğer hiçbir mutasyon gözlenmemiştir. Annelerde ise herhangi bir mutasyon gözlenmemiştir.Bebeklerde görülen bu mutasyon miktarı istatiksel olarak annelere göre anlamlı derecede yüksek olmakla beraber çekinik etkiye sahip bu alelin heterozigot durumda beklendiği şekilde herhangi bir metabolik etkisi görülmemiştir. Bu sonuçlara göre Türk toplumunda diğer incelenilen toplumlara göre Al 161 G mutasyonunun beliğin derecede yüksek olduğu gözlenmiştir.Random seçilen bebeklerdeki bu yüksek alel oranı daha büyük bir grup ile yapılan çalışmalarda homozigot mutasyonun bulunabileceğini ve homozigot gen yapısı ile ani bebek ölümleri arasındaki bağıntının incelenebileceğini akla getirmektedir. 44
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The relationship between Medium Chain Acyl CoA (MCAD) deficiency and sudden infant death syndrome (SID) were studied in 70 samples, 35 from mother, and 35 from chord blood. of newborns. Poimerease Chain Reaction ( PCR), restriction enzyme digestion, sequencing and agarose jel electrophoresis techniques were used to identify the probable mutations that may occur on exon 11. We ended up with A 1 161G mutation in 4 / 35 newborns, and no A985G mutation in newborn groups.No mutation were detected in mothers. When Al 161G mutation was compared between newborns and mothers, mutation in newborn group was found to be statistically significant (p< 0.05 ) but as the mutation was heterozygous and the gene was recessive, the effect of the mutation at protein level couldn't be observed. As a result, we found that Gl 161 allele frequncy is muchmore higher in Turkish population then in any other populations.We think that if we increase the amount of the samplesfrom the newborns, we may end up with homogeneous mutations and by that way we can check the effect of the mutation on enzyme activity. 45