Bakteriyel vajinozda anaerop bakterilerin önemi ve antimikrobik maddelere direnç durumları
The Importance of anaerobic bacteria in bacterial vaginosis and their resistance to antimicrobial agents
- Tez No: 71209
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN MAMMAL TORUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada klinik tanı kriterlerine dayanarak 100 hastaya BV tanısı konmuş, bu hastaların 97'sinde dört kriter de pozitif bulunmuştur. BV'lu 100 hastanın ve 100 sağlıklı kadının vajina sürüntü örneklerinden mikroskobik ve kültürel incelemeler yapılmış, sonuçlar kıyaslanmıştır. Tanıda önem taşıyan ip ucu hücresi varlığı, lam-lamel arası preparasyonlarla BVlu hastaların 87'sinde tesbit edilmiştir. Gram ile boyalı preparatlarm incelenmesi sonucunda ise hastaların 99'unda ip ucu hücresi varlığı saptanmıştır. İp ucu hücresi saptanmasında Gram yönteminin en uygun yöntem olduğu görülmüştür. Mikroskobik skorlamalar Gram yöntemi ile boyanmış preparatlarda yapılmış ve BV tanısı konmuş hastaların hepsinde skor 8 ve üstü bulunmuştur. Kontrol grubundaki tüm örneklerde ise skor 3 ve daha altında sptanmıştır. Ara dönemde olan hasta grubuna rastlanmamıştır. Hastaların özellikleri arasında BV tanısı konan hastalarda rahim içi araç kullanımı kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur, (p < 0.01) Bu hastalarda anaerop bakterilerin kontrol grubuna göre yüksek oranda ve konsantrasyonda izole edildiği, Actinomyces sp'nin rahim içi araç kullanımı ile ilişkili olduğu görülmüştür. Fakültatif anaerop bakteriler içinde BVlu hastalarda en sık izole edilen köken G. vaginalis olmuştur. Diğer fakültatif bakterilerden M. hominis, U urealyticum ve viridans streptokoklar istatistiksel anlamlı şekilde BVlularda fazla sayıda ve yüksek yoğunlukta üremiştir. Kontrol grubunda ise fakültatif laktobasiller, koagülaz negatif stafilokoklar ve enterokoklar anlamlı şekilde daha fazla üretilmiş, özellikle laktobasillerin Mobiluncus spp saptanan BV'lu hastalarda çok düşük oranda bulunduğu görülmüştür. Anaerop kültür incelemelerinde BVlu hastaların 62'sinde 4 tip ve üstü bakteri cinsi bir arada ve her biri 3 + yada 4+ yoğunlukta üremiştir. P. bivia ve P. disiens bütün BVlu hastalarda saptanmıştır. Bu bakterilerle birlikte, siyah pigmentli anaerop Gram negatif çomaklar, F. nucleatum ve F. varium, B. urealyticus ve B. capillosus BVlu hastalarda istatistiksel anlamlı şekilde daha fazla izole edilen Gram negatif çomaklar olmuştur. Peptostreptokoklardan P. prevotii, P. anaerobius ve P. magnus kökenlerinin sayısı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı fark göstermiştir. ( p< 0.001 ). 154 P. assaccharolyticus'un ise BV ile ilişkisi ancak 3+, 4+ üremeleri ile gösterilmiştir. Anaerop sporsuz Gram pozitif çomaklardan Mobiluncus curtisii, M.mulieris, E. lentum ve E. rectale BVlularda kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı şekilde daha fazla izole edilen bakteriler olarak karşımıza çıkmıştır. Mobiluncus spp'yi saptama yöntemleri içinde en yüksek başarı Gram yöntemi ile hazırlanmış preparatlarda elde edilmiştir. Kültürle BV'lu hastaların 83'ünde Mobiluncus sp izole edilmiş ve bu sayı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı fark göstermiştir.Bu bakterinin varlığı bulunma yoğunluğuna bağlı olmaksızın BV ile direkt ilişkili olarak kabul edilmiştir. BVlu hastalarda muhtemel anaerop patojenlerin antimikrobik maddelere direnç durumları ağarda dilüsyon yöntemi ile araştırılmıştır. En yüksek beta-laktam direnci (%60) pigmentsiz safraya duyarlı anaerop Gram negatif çomak kökenlerinde rastlanmıştır. Bu sonuç Avrupa ülkelerinde bildirilen direnç oranlarına yakın bulunmuştur. Fusobacterium cinsi bakterilerde % 4 esmer pigmentli Gram negatif çomaklarda % 3 olarak bildirilen beta-laktam direnci ise, dünyanın değişik bölgelerinden bu bakteri kökenleri için bildirilen dirençten oldukça düşük bulunmuştur, en yüksek penisilin, piperasilin ve ampisilin direnci safraya duyarlı anaerop Gram negatif çomak kökenlerinde (%90,%89,%52) ve Eubacterium kökenlerinde (%60, %56,%28) belirlenmiştir. Pigmentsiz safraya duyarlı anaerop Gram negatif çomak kökenleri sefalosporinlere en fazla direnç gösteren kökenler olmuştur. (%70) Klindamisin direnci yanlızca Fusobacterium kökenlerinde (%13) ve peptostreptokoklarda (%7) saptanmış, Metronidazole ise en yüksek direnç, Mobiluncus spp'de (%83) görülmüştür, bu direnç Eubacterium sp'de (%64) ve peptostreptokoklarda da (%13) belirlenmiştir. Sonuç olarak BV tanısının klinik tanı kriterleri ile ve mikroskobik skorlama ile konulabileceği görülmüştür. Hastalığın patogenezinde ve etiyolojisinde fakültatif anaerop bakteriler yanısıra geniş çeşitlilikteki zorunlu anaerop bakterilerin önemi bu bakterilerin üretilmesi ve normal floradaki oranları ile kıyaslanması sonucu gösterilmiştir. Pek çok komplikasyona yol açabilen bu hastalığın etiyolojisinde büyük önem taşıyan anaerop bakterilerde, bilinçsiz ve düzensiz antibiyotik kullanımına bağlı olarak dirençli kökenlerin hızla arttığı gösterilmiştir. Özellikle beta-laktamaz oluşturan kökenlerin oldukça yüksek oranda bulunmasının vajina ortamına serbest bata-laktamaz salmımma neden olabileceği ve hastalığın patogenezini indirekt olarak etkiliyebileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study a hundred patients were diagnosed as Bacterial vaginosis depending on clinical criteria. İn 97 of these patients, all four criteria has been found positive. Microscopic and cultural examinations from vaginal secretion of hundred patients with BV and a hundred healthy women has been made and the results has been compared. The presence of clue-cells wich is important for the diagnosis of BV, has been defined in wet mount smears of 87 patients, and in Gram-stained smears of 99 patients. For identification of clue-cells, examination of Gram-stained smears has been found the most appropriate. Microscopic scores have been applied on Gram-stained smears and for all patients diagnosed as BV, scores were found > 8. From all women of the control group, scores were found