Pipeline damage assessment through Monte Carlo simulation
Boru hatları hasarlarının Monte Carlo simülasyonu ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 712087
  2. Yazar: ALİ OSMAN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK HANCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Depremler, tüm doğal afetler arasında en fazla yıkıcı etkiye sahip olan ve toplumları can kayıplarından ekonomik kayıplara kadar bir çok yönden etkileyen felaketlerdir. Can kayıplarının dışında, depremler sonucunda bir çok insan yaralanmakta ve engelli hale gelebilmektedirler. İçme suyu sistemleri, atık su sistemleri, elektrik sistemleri vb. bir şehirdeki yaşam hatları olarak, insan yaşamı için hayati önem taşımaktadırlar ve bu yaşam hatlarının servisinde meydaha gelecek herhangi bir gecikme, depremden sonra bile olsa insanların yaşamını tehlikeye atmaktadır. Bu nedenle, depremlerin olumsuz etkilerini azaltmak ve deprem sonrası yaşam hatlarının servis edilebilirliğini tahmin edebilmek büyük önem kazanmıştır Bu çalışmada, deprem sonrası içme suyu boru hatlarında oluşabilecek hasar sayılarını tahmin etmekte kullanılan ve HAZUS-FEMA (2003) ile American Lifeline Alliance (ALA-2001) tarafından önerilen yöntemler kıyaslanacaktır. Ayrıca, bu iki yönteme Monte Carlo simulasyonu uygulanacak ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılacaktır. Bu çalışmayı gerçekleştirmek için, İstanbul'un Zeytinburnu ilçesinde bulunan içme suyu boru hatlarıyla, jenerik bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada, ELER tarafından üretilen senaryo depremi kullanılacaktır. Bu çalışma kapsamında geniş çaplı betonarme boru, küçük çaplı muflu beton boru, geniş çaplı çelik boru ve küçük çaplı polietilen borular kullanılarak gevrek ve sünek boru malzemelerinin deprem kaynaklı boru hasarına etkisi değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are one of the most catastrophic events among all the disasters. They affect societies in many aspects including life losses and economic losses. Besides the life losses, a lot of people get injured and become disabled due to earthquakes. As being parts of the lifeline systems in a city, potable water systems, wastewater systems, electricity systems, etc. are vital for human life. The impediments in the serviceability of these lifeline systems, put people's lives in danger even after an earthquake. Studies to reduce the negative effects of earthquakes and guess the serviceability of a lifeline system after an earthquake has gained major importance. In this study, algorithms to predict the number of damages on the water pipeline system due to an earthquake suggested by both HAZUS-FEMA (2003) and the American Lifeline Alliance (ALA-2001) are compared. Moreover, the Monte Carlo simulation technique is introduced to these two methods and the results of these methods through Monte Carlo simulation are also compared. To perform the analyses, a generic study of the Zeytinburnu potable water system in Istanbul is examined with four different pipe material types, namely, concrete, bellmouth concrete, steel, and polyethylene under a scenario earthquake generated by ELER software. Concrete and steel pipes have large diameters, whereas bellmouth concrete and polyethylene pipes have small diameters in this study. With these different pipe material types, the effects of being brittle and being ductile materials on pipe failures are also evaluated and compared.