A novel Staphylococcus aureus-modified electrochemical biosensor for determination of heavy metals
Ağır metallerin saptanması için Staphylococcus aureus modifiyeli yeni bir elektrokimyasal biyosensör
- Tez No: 712088
- Danışmanlar: DR. MERAL YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ağır metaller, canlı organizmalara düşük konsantrasyonlarda bile zarar verebilir. Bu nedenle, bu araştırmada, kurutulmuş Staphylococcus aureus ile modifiye edilmiş karbon pasta elektrotunun üç farklı tamponda, Tris-HCl, sodyum asetat, ve fosfat tamponlu salin (PBS) dahil olmak üzere pH 6 ve 7'de farklı ağır metal iyonlarını tespit etme yeteneği araştırılmıştır. Dönüşümlü voltametri (CV) kullanılarak, modifiye edilmiş biyosensörün Cd(II) iyonlarını tespit etme kapasitesi açıkça gösterilmiştir. Ayrıca, Cd(II)'yi saptamak için geliştirilen biyosensörün performansı üzerinde tampon pH'ı ve önderiştirilme süresinin etkileri de incelenmiştir. CV sonuçları, PBS'nin pH 6'daki sonuçları tepe akım (3 uA) ile sonuçlandığını belirtmiştir. Bu nedenle, bu tampon Cd(II)'yi saptamak için deneylerin geri kalanını gerçekleştirmek üzere birincil tampon olarak seçildi. Dört farklı zenginleştirme süresi arasında, hem CV hem de diferansiyel puls anodik sıyırma voltametrisi (DPASV) sonuçlarına göre en uygun süre 15 dakikadır. Modifiye karbon pastanın taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağıtıcı X-ışını spektroskopisi (EDX) ve Fourier dönüşümlü kızılötesi (FTIR) spektroskopisi sonuçları da Cd(II) iyonlarının adsorpsiyonunu doğrulamıştır. FTIR spektrumuna göre, fosfat grupları Cd(II) iyonlarının birikmesinde önemli bir rol oynamıştır. Modifiye edilmemiş karbon pasta kullanılarak gerçekleştirilen kontrol deneyi, Cd(II) iyonlarına karşı hiçbir tepki göstermemiştir. Son olarak, kalibrasyon eğrisi kullanılarak, biyosensörün duyarlılık limiti ve hassasiyeti sırasıyla 45 nM (5.4 µg/L) ve 7.61814 µA/µM olarak hesaplanmış ve lineerliği 100 nM (0.011 mg/L) ile 2 uM (0,22 mg/L) aralığındadır.
Özet (Çeviri)
Heavy metals, even in low concentrations, can harm living organisms. Therefore, in this research, the dried Staphylococcus aureus-modified carbon paste electrode's ability to detect different heavy metals ions in three different buffers, including Tris-HCl, sodium acetate, and phosphate-buffered saline (PBS), at pH 6 and 7 were investigated. Using cyclic voltammetry (CV), the capability of the modified biosensor for detecting Cd(II) ions was clearly shown. The effects of buffer pH and preconcentration time on the performance of the developed biosensor for detecting Cd(II) were also studied. CV results showed that the PBS at pH 6 resulted in the peak with the highest peak current (3 µA). Therefore, this buffer was selected as the primary buffer for carrying out the rest of the experiments to detect Cd(II). Among four different preconcentration times, 15 minutes was the optimum one according to both CV and differential pulse anodic stripping voltammetry (DPASV) results. Scanning electron microscopy (SEM), energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDX), and Fourier-transform infrared (FTIR) spectroscopy results of modified carbon paste also confirmed the adsorption of Cd(II) ions. According to the FTIR spectrum, phosphate groups played an important role in accumulating Cd(II) ions. The control experiment performed using unmodified carbon paste showed no response to Cd(II) ions. Finally, using the calibration curve, the biosensor's limit of detection and sensitivity were calculated as 45 nM (5.4 µg/L) and 7.61814 µA/µM, respectively, and its linearity was within the range of 100 nM (0.011 mg/L) to 2 µM (0.22 mg/L).