18 yaş ve üstü bireylerde COVİD-19 pandemisinin gıda takviyesi kullanımına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of the COVID-19 pandemic on the use of food supplements in individuals aged 18 and over
  1. Tez No: 712096
  2. Yazar: PELİN GÜRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ ÖNGEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
18 yaş ve üstü bireylerde covid 19 pandemisinin gıda takviyesi kullanımına etkisinin değerlendirilmesi Amaç: Dünya genelinde, Covid 19 salgını önemli bir sağlık problemi olarak ciddiyetini korumaktadır. Gıda takviyeleri olarak bildiğimiz vitaminler, mineraller, probiyotikler ve diğer ürünler pandeminin başlangıcından bu yana anti-inflamatuar, antioksidan ve bağışıklık sistemine etkileri göz önüne alındığında çok dikkat çekmiştir. Bu çalışmanın amaçları, 18 yaş ve üstü bireylerin COVID 19 pandemisi süresince normal diyete ek olarak alınan gıda takviyesi kullanım sebeplerinin ve yaygınlığının değerlendirilmesi ve Covid 19 pandemisinin bireylerin sağlıklı yaşama çabaları üstündeki etkilerinin gözlemlenmesidir. Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı kesitsel tipte bir çalışmadır. Çalışmanın verisi 24 soru içeren online bir anketle elde edildi. Anketin uygulanması 01.08.2021-31.08.2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Online anket Türkiye'de yaşayan 18 yaş ve üzeri kişilere kartopu yöntemiyle ulaştırıldı. Çalışma grubu 513 kişiyle oluşturuldu. İstatistiksel değerlendirme SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 20.0 paket programında yapıldı. Kategorik verilerin değerlendirilmesinde Ki kare analizi kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 225 (%43,9) kişi gıda takviyesi alırken 288 (%56,1) kişi gıda takviyesi almadığını bildirdi.
Özet (Çeviri)
Evaluation of the effect of the covid 19 pandemic on the use of food supplements in individuals aged 18 and over Aim: Worldwide, the Covid 19 epidemic remains serious as an important health problem. Vitamins, minerals, probiotics, and other products that we know as food supplements have received a lot of attention since the beginning of the pandemic, considering their anti-inflammatory, antioxidant, and immune system effects. The aims of this study are to evaluate the reasons and prevalence of the use of food supplements in addition to the normal diet during the COVID 19 pandemic and to observe the effects of the Covid 19 pandemic on individuals' efforts to live a healthy life. Method: This study is a descriptive cross-sectional study. The data of the study was obtained through an online questionnaire containing 24 questions. The application of the questionnaire was carried out between 01.08.2021 and 31.08.2021. The online survey was delivered to people aged 18 and over living in Turkey by snowball method. The working group was formed with 513 people. Statistical evaluation was done with SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 20.0 package program. Chi-square analysis was used in the evaluation of categorical data. Results: While 225 (43,9%) participants in the study received food supplements, 288 (56,1%) individuals reported that they did not take food supplements.