Bazı bakteriyel formulasyonların hıyarda Pseudomonas syringae pv. lachrymans'a ve bitki gelişimine etkisinin araştırılması
The investigation of the effects of some bacterial formulations on Pseudomonas syringae pv. lachrymans and plant growth of cucumber plants
  1. Tez No: 712119
  2. Yazar: ASLI AKBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZAKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışmasında hıyar yetiştiriciliğinde önemli ürün kayıplarına yol açan bakteriyel köşeli yaprak lekesi hastalığı etmeni Pseudomonas syringae pv. lachrymans (Psl)'a karşı daha önceden yürütülmüş olan çalışmalardan biyolojik savaş açısından başarılı bulunan ve hıyar yetiştiriciliği sırasında bitki gelişimi ve verimini artırdıkları saptanan altı farklı yararlı bakterileri izolatından elde edilen liyofilize ıslanabilir toz formulasyonlar ile çalışılmıştır. Altı farklı biyoformulasyonun farklı doz serileri teksel ve kombinasyon halinde in vivo koşullarda, saksı denemeleriyle, bitki büyüme odası koşullarında, Psl'ye karşı biyokontrol açısından etkisi değerlendirilmiştir. Tohum uygulaması biçiminde verilen biyoformulasyonlardaki bakterilerin bitkide kolonizasyonunun izlenmesi de hedeflenmiştir. Sonuç olarak; Psl için in vivo saksı denemeleri sonucunda 41 nolu P. putida, 83 nolu P. agglomerans, 99 nolu B. thuringiensis, 101 nolu P. putida 103 nolu P. fluorescens 112 nolu P. fluorescens olarak tanımlanan altı farklı bakteriyel formulasyonlar arasından en başarılı uygulamanın 83 nolu P. agglomerans izolatı olduğu ve bunu 99 nolu B. thuringiensis izolatının izlediği saptanmıştır. Özellikle 83 ve 99 nolu bakteriyel formulasyonların hıyarda bitki büyüme parametrelerine de olumlu etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır. Formulasyonları yapılan bakteri izolatlarının da bitki dokularında başarıyla kolonize olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it had been studied with the freeze-dried wettable powder formulations obtained from six different beneficial bacterial strains, which were found successful during previous studies for biological control of Pseudomonas syringae pv. lachrymans (Psl), the causal agent the bacterial angular leaf spot disease, and also promotion of plant growth and yield of cucumber The effects of different dose series of six different bioformulations single and in combination at in vivo conditions, in terms of biocontrol against Psl has been evaluated by pot experiments under climate room conditions. It was also aimed to monitor the colonization of the bacteria in the bioformulations applied by seed application in the plant tissues. Consequently, as a result of in vivo pot experiments for Psl, it has been determined that the most successful application was P. agglomerans strain 83, followed by B. thuringiensis strain 99 among the six different bacterial formulations defined as P. putida strain 41, P. agglomerans strain 83, B. thuringiensis strain 99, P. putida strain 101, P. fluorescens strain 103 and P. fluorescens strain 112. It was concluded that formulations obtained from bacterial strains 83 and 99 especially had a positive effect on plant growth parameters in cucumber. It has also been observed that the bacterial strains that were formulated successfully colonized in the plant tissues.