Çeşitli kanser hastalarında glutatyon s transferaz gen polimerfizmi
Glutathione s-transpherus gene polymerphism in various cancer patients
  1. Tez No: 712120
  2. Yazar: MANAR HASAN MAHDI ALCHAABAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY ÇORAK ÖCAL, DR. MAHER MOHAMMED KHADAİRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Glutatyon S-transferazların (GST'ler) ailesi, fonksiyonel polimorfik varyasyonun önemli kanıtlarına sahip çoklu izozimlerden oluşur. Son otuz yılda, kanser çalışmalarından elde edilen veriler, GST izozimlerinin anormal ekspresyonunu, kanser ilaçları da dahil olmak üzere çeşitli kimyasallara karşı direnç gelişimi ve ekspresyonu ile ilişkilendirmiştir. Bu çalışma, insan GST izozim ekspresyon modellerindeki farklılıkların kanser duyarlılığını, prognozunu ve tedavisini nasıl etkilediğini ele almaya çalışılmıştır. Bu çalışmada, meme kanseri duyarlılığında üç GST geninin, GSTM1, GSTP1 ve GSTT1'in her birinden bir polimorfizmi incelemek için PZR tabanlı bir genotipleme modeli kullanılmıştır. GSTM1'in null genotipi, hem kontrol hem de vaka popülasyonlarındaki bireylerin yaklaşık yarısında (%56 ve %57) görülmüştür. Mevcut sonuçlar, tek başına GSTM1, GSTT1 ve GSTP1 genotiplerinin meme kanseri gelişiminde yer almadığını göstermiştir. Ancak bu genler ve olası genotip kombinasyonları arasındaki etkileşimleri dışlamaz. Bununla birlikte, genotipik analiz bu çalışmada test edilen genlerin kombinasyonları, meme kanseri ile predispozan genotipik kombinasyon korelasyonlarını belirleyememiştir. Sonuçlar çalışma popülasyonunda sporadik meme kanseri duyarlılığında bu üç glutatyon S-transferaz geni için bağımsız veya etkileşimli bir rolü desteklememektedir.
Özet (Çeviri)
The superfamily of glutathione S-transferases (GSTs) consists of multiple isozymes with substantial evidence of functional polymorphic variation. Over the past three decades, data from cancer studies have linked aberrant expression of GST isozymes with the development and expression of resistance to a variety of chemicals, including cancer drugs. This study attempted to address how differences in human GST isozyme expression patterns affect cancer susceptibility, prognosis and treatment. This study attempted to address how differences in human GST isozyme expression patterns affect cancer susceptibility, prognosis and treatment. In this study, we used a PCR-based genotyping model to examine a polymorphism from each of the three GST genes, GSTM1, GSTP1 and GSTT1 in breast cancer susceptibility. The null genotype of GSTM1 was seen in approximately half (56% and 57%) of individuals in both the control and case populations. Our current results showed that GSTM1, GSTT1 and GSTP1 genotypes alone are not involved in breast cancer development, but this does not exclude interactions between genes and possible genotype combinations. However, genotypic analysis was not able to identify the combinations of genes tested in this study and predisposing genotypic combination correlations with breast cancer. Overall, our results do not support an independent or interacting role for these three glutathione S-transferase genes in sporadic breast cancer susceptibility in the study population.