Kronik ürtikerli hastalarda histamin düzeyi ile sitokinler arasındaki korelasyon
The correlation between histamine level and cytokines in patients with chronic urticaria
- Tez No: 712121
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY ÇORAK ÖCAL, DR. SUAD ALMAS BRAKHAS
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Ürtikerin kökeninin olası nedensel faktörlerini ve önemli yönlerini araştıran klinik öykü, tanının temelidir. Özellikle çocuklarda görülen depresyon, anksiyete, duygusal sıkıntı gibi ruhsal bileşenlerin ve psikiyatrik bozuklukların dikkate alınması gerekir. Belirgin bir neden yoksa hastayı veya çocuğun velisini bir diet günlüğü tutması, ilaç tüketimini takip etmesi ve aktivite kaydı tutması için yönlendirmek gereklidir. Tamamlayıcı testler her zaman klinik verilere dayalı olarak gerçekleştirmektedir. Klinik açısından, kalıtsal formu edinilmiş olandan ayıran tek şey, yaş tanıtımı ve bir aile öyküsünün varlığı veya yokluğudur. Kalıtsal formda normal olan ve edinilen formda düşük olan C1q'nin analitik belirlemeleri yapılmalıdır. Ancak normal C1q'lu bazı AEA vakaları vardır. Öte yandan, spontan mutasyonların aile öyküsü yoktur ve HAE hastalarının %25'ine kadar çıkabilmektedir. Gıda, kaplar, kokular, bitki ve hayvansal ürünler ve metaller gibi çeşitli kimyasallar ürtiker ile temas sendromuna yol açabilir. Neden olan kurdeşenlere maruz kalma, temas eden tahriş edici maddelere maruz kalmaya benzer olabileceğinden, hastanın işyeri ve ev içi maruziyetlerin araştırılmasına özen gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
The clinical history in search of the possible causal factors and significant aspects of the origin of urticaria is the basis of the diagnosis, being necessary to take into account the psychic components and psychiatric disorders such as depression, anxiety and emotional distress that are appreciated especially in children. If there is no apparent cause, it will be necessary to guide the patient or the child's guardian to make a food diary, keep track of the consumption of medications and record of activities; Complementary tests will always be carried out based on clinical data. It is important to consider that the underlying causes of chronic urticaria do not appear to be different between children and adults, except possibly in infants. Despite the need for more epidemiological studies in children, it is increasingly evident that the differences between the causes of urticaria in children and in adults are small. A range of chemicals, such as food, containers, scents, plant and animal products and metals may lead to the syndrome of contact with urticaria. Since exposure to causative hives may be like exposure to contact irritants, care must be taken that the workplace of the patient and domestic exposures are explored.