Term gebelerde görülen postpartum depresyonun risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of risk factors of postpartum depression in term pregnancy
- Tez No: 712147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ERDEM TAŞ, DOÇ. DR. TARIK EREN YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Gebelik ve postpartum kadınlarda fizyolojik değişiklikler ile ilerleyen bir süreç olmakla birlikte komplikasyona açık bir dönemdir. İlk 6 ay gerek jinekolojik ve obstetrik komplikasyonlar gerekse psikiyatrik komplikasyonlar için oldukça riskli bir dönemdir. Postpartum Depresyon (PPD), müdahale edilmezse mortaliteyle sonlanabilecek oldukça önemli bir hastalıktır. Annenin sağlığını ve işlevselliğini bozarak yenidoğanın büyüme ve gelişmesini de etkilemektedir. Aile hekimleri olarak gebe ve süt çocukluğu takibinde PPD saptanması ve erken müdahale edilmesi hem anne sağlığı hem de çocuk sağlığı için oldukça önemlidir. Bu çalışmamız PPD'ye etki eden nedenleri saptamak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Eylül ve Ekim 2021 tarihlerinde Ankara Şehir Hastanesi postpartum hasta takibinin yapıldığı Gebe 5 numaralı polikliniğe başvuran postpartum kadınlardan ardısıra şeklinde seçilmiş 250 kadınla yapılmıştır. Çalışmamızın evreni ortalama 600 kişidir. Çalışmamıza yüksek riskli gebelik geçirenler dahil edilmemiştir. Çalışmamız yüz yüze anket yöntemiyle yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Gönüllü katılımcılara sosyodemografik bilgiler anketi, Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDSDÖ) uygulandı ve katılımcıların hemoglobin değerleri not edildi. Hemoglobin seviyesi 12 g/dl altındakiler anemi olarak kabul edildi. EDSDÖ kesme değeri 13 olarak alındı. ≥13 olan kadınlarda PPD riski var kabul edildi. Sürekli değişkenlerin tanımlayıcı istatistiklerinde ortalama ve standart sapma, kategorik değişkenlerin tanımlanmasında ise frekans (n) ve yüzde (%) değerleri verildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Pregnancy and postpartum are physiological processes open to complications despite being physiological. Not only gynecological & obstetric but also psychiatric complications are quite risky during the first 6 months. Postpartum depression (PPD), left untreated, is a condition that may lead to mortality. Through perturbing the mother's health and functionality, it may also affect the growth and development of a newborn (infant). For family physicians, monitoring the pregnant women and infants to diagnose PPD is integral for their health. This study was conducted to examine the factors that lead to PPD. Method and materials: This study took place during September-Octorber 2021 Preagnancy Clinic no 5 with 250 patients at the Ankara City Hospital. High risk pregnancy women were not included in this study. Here, face to face surveys were utilized to lead a cross-sectional and descriptive study. Volunteers were subjected to a sociodemographic information survey, Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS), and their hemoglobin values were recorded. Volunteers with hemoglobin concentration of 12g/dl or lower were accepted as anemic. EPDS score of 13 was taken as the cutoff. Women with ≥13 were considered to be under the risk of PPD. Descriptive statistics of the continuous variables were reported as mean and standard deviation while those of categorical variables were reported as frequency (n) and percentage (%) values.