Plastik cerrahi acil konsültasyonlarında COVID-19 pandemi sürecinde meydana gelen değişimlerin incelenmesi
Evaluation of plastic surgery emergency consultations during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 712146
  2. Yazar: ATAKAN BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERKİN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
COVID-19 ilk olarak Aralık 2019'da Çin'de tanımlanmış, tanımlandığı tarihten yaklaşık 3 ay gibi bir süre içerisinde Dünya üzerine yayılarak 21.yüzyılın bilinen en büyük pandemisi haline gelmiştir. Pandemi süreci yalnızca tıp dünyasını derinden etkilemekle kalmamış, bütün yeryüzünde toplumsal, sosyal ve ekonomik alanlarda büyük değişimlere yol açmıştır. Çalışmam pandemi öncesindeki dönemde hastanemiz acil servisine başvuran ve kliniğimizce değerlendirilen hastaların özelliklerinin pandemi süreciyle birlikte nasıl bir değişime uğradığını ortaya koymak üzere gerçekleştirilmiştir. Pandemi Öncesi, Kısıtlama Dönemi ve Pandemi Devamı olarak adlandırılan; her biri 3 ay olmak üzere toplam 9 aylık süreçte hastaların yaşı, cinsiyeti, yaralanma bölgesi ve biçimi, acil girişim ve operasyon gerekliliği ile hastane yatış oranları karşılaştırılmıştır. 2723 hastanın dahil edildiği çalışmada, Pandemi Devamı dönemindeki toplam hasta sayısı, diğer 2 dönem ile karşılaştırıldığında daha fazladır. (p:0.001) Hastaların cinsiyet özellikleri ve yaralanma bölgelerinin üç dönemde de birbiriyle paralel oldukları görülmüştür.(Pearson korelasyon katsayısı 0.987) 3 dönemde de el yaralanmaları en büyük hasta grubunu oluştururken, maksillofasiyal yaralanmalar ikinci sıklıkta karşımıza çıkmaktadır. İki yaralanma grubu diğer bölgelerle karşılaştırıldığında anlamlı olarak daha fazladır. (p:0.001) Hastaların acil girişim gerekliliği 3 dönemde de %80 civarında olup dönemler arasında anlamlı bir fark yoktur. (p:0.578) Hastaların operasyon gereklilikleri dönemler arasında anlamlı bir fark göstermemektedir. (p:0.768) Pandemi Öncesi dönemde her 4 hastadan biri yatarak tedavi görürken, Kısıtlama Dönemi ve Pandemi Devamı döneminde her 6 hastadan biri yatarak tedavi görmüştür.
Özet (Çeviri)
COVID-19 was first described by Chinese health professionals in December 2019. The virus quickly dissipated through the earth, and became the biggest pandemic in our century. The pandemic had a huge medical and non-medical impact worldwide. It made us change our whole medical system and supplies to tackle COVID-19. The world became a different place to live, with all new sociologic, economic and communal rules people have to cue in order to stay healthy. In my study,I aimed to describe the patient demographics before and after the pandemic, and tried to identify the differences between the three time frames, namely Before, During Restriction and After Restriction frames, with each frame representing 3 months, adding up to 9 months total. In these frames, I included a grand total of 2723 patients attending to my hospital's Emergency Service and then referred to our Plastic Surgery clinic. In the After Restriction frame, total patients were significantly more than the two other frames. Patient age,sex and wound regions were similar in all three frames.(Pearson Correlation Coefficient 0.987) In all three frames, hand injuries and maxillofacial traumas dominated the other regions, and were significantly more than body,leg or foot injuries. (p:0.001) In every time frame, the need for an emergent plastic surgical intervention was about 80%, and the differences between the frames were insignificant. (p:0.578) Patients in need of an urgent surgical operation hovered around 40% in all frames, and the difference was insignificant. (p:0.768) One of the outstanding differences is in Before the pandemic time frame, 25% of patients stayed in hospital for 2 or more days, but in both During and After Restriction frames, about 16% of patients stayed for a longer period, an approximately 35 percent reduction, which is also statistically significant. (p:0.001) We believe this study would identify the characteristics of our patients in pandemics, and also offer an insight for future references.